logo dpmlj

Překlad

17/18 Tisková zpráva

 

Vernisáž výstavy 120 LET LIBERECKÝCH TRAMVAJÍ

Liberec, 15. 6. 2017

Další z akcí, která má připomenout letošní výročí 120. let libereckých tramvají, je výstava v Severočeském muzeu v Liberci. Výstava vznikla ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s., spolkem Boveraclub a Severočeským muzeem v Liberci. Vernisáž výstavy se uskutečnila ve středu 14. června, samotná výstava pak potrvá do 10. 9. 2017. Kromě dobových fotografií mapujících vývoj vozového parku mohou návštěvníci shlédnout i záběry z míst, které se v Liberci změnily k nepoznání.

Vedle fotografií je vystavena i řada artefaktů, jako například tramvajový kontrolér z roku 1898 nebo řídící pult z tramvaje T3. Na výstavě jsou instalovány nepřehlédnutelné staniční sloupky. Nejstarší z nich je z třicátých let minulého století a stál na zastávce Průmyslová škola až do zahájení rekonstrukce Masarykovy třídy v roce 1990. Vystaveny jsou modely libereckých tramvají, které postavili fandové a liberečtí rodáci Erwin Cettineo a Gisbert Jäkl. Největší model tramvaje je zapůjčen z Národního technického muzea v Praze. Jedná se o tovární prezentační model tramvaje K1 v měřítku 1:10, dlouhý přes dva metry.

Vernisáž zahájil ředitel Severočeského muzea v Liberci, Mgr. Jiří Křížek, který upozornil na vzájemnou provázanost obou institucí slavících stejné výročí (SMvL a DPMLJ) – stavba muzea byla zahájena rovněž před 120 lety. Ekonomický ředitel DPMLJ Ing. Milan Červenka zdůraznil, že bez minulosti by nebyla současnost a poděkoval všem zaměstnancům dopravního podniku, kteří navazují na dopraváckou tradici a historii.  Kurátor výstavy Ing. Tomáš Krebs, zastupující DPMLJ a Boveraclub, vyzdvihl význam sbírek libereckých rodáků a fandů dopravy Cettineo a Jäkla. Pozůstalost těchto pánů tvoří základ rozsáhlé sbírky Boveraclubu, díky které bude možno ještě mnohokrát nabídnout široké veřejnosti obraz měnící se liberecké minulosti.  

Ve čtvrtek 1. 6. 2017 vyjela poprvé do ulic Liberce zapózovat fotografům tramvaj EVO2 se zcela netradičním polepem. Tramvaj se stala pojízdným billboardem Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s., který nepřehlédnutelně upozorňuje právě na výročí 120. let od zahájení tramvajové dopravy v Liberci.

V sobotu 19. 8. 2017 si tramvají EVO2 si již potřetí změří své síly běžci v ZÁVODĚ S TRAMVAJÍ a  další sobotu 26. srpna uspořádá DPMLJ tradiční Den otevřených dveří ve vozovně s tematickým programem pro celou rodinu.

Vlastní den výročí připadá na 25. srpna, kdy v roce 1897 v Liberci mezi nádražím a Lidovými Sady vyjely první tramvaje.

Příloha:  Fotografie -  archiv DPMLJ, a.s.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s..           Tvorba www stránek a SEO optimalizace Liberec