logo dpmlj

Překlad

14/26 Tisková zpráva

Dne 10. července 2014

Dalšího snížení energetických nákladů dosáhl Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou při nákupu energií pro rok 2015 na komoditní burze Kladno.

S cílem co nejvíce snížit provozní náklady, sleduje DPMLJ již od roku 2011 vývoj ceny silové elektřiny na energetické burze. Důkazem správnosti tohoto kroku byly a jsou úspory, kterými dopravní podnik snižuje vliv meziročních změn v cenách elektrické energie a souvisejících nákladů. Prostřednictvím Komoditní burzy Kladno se tak DPMLJ podařilo v roce 2013 nakoupit elektrickou energii za 1 300 Kč/MWh, v letošním roce společnost nakupuje 1 MWh za 1 023 Kč. Dalším průlomem v této otázce je následující rok 2015. Nejenže DPMLJ bude nakupovat elektrickou energii pod mezní hranici 1 tisíc Kč, konkrétně za 989 Kč/MWh, ale poprvé cenu energie DPMLJ soutěžil společně s dalším subjektem, s Dopravním podnikem města Ústí nad Labem a.s. Z uvedených cen vyplývá, že při spotřebě cca 8 000 MWh za rok jsou meziroční úspory v řádech statisíců.
Od rozhodnutí vstoupit na energetickou burzu sleduje management společnosti DPMLJ vývoj ceny tak, aby byl pro nákup silové elektřiny zvolen takový okamžik, kdy se úroveň ceny blíží předpokládanému ročnímu minimu. A protože je nákup na komoditní burze zákonem povolená forma realizace veřejné zakázky, lze konstatovat, že otázka snižování nákladů na elektrickou energii patří v DPMLJ k jedné z nejefektivnějších.
„Energie na komoditní burze nakupujeme za celou městskou společnost. Dohromady jsme tak ušetřili náklady ve výši několik desítek milionů ročně. Samozřejmě, že i pro náš dopravní podnik jsou tyto sdružené nákupy energií velice výhodné,“ říká na nakupování na burze liberecký statutární náměstek pro ekonomiku, Mgr. Jiří Šolc.
„A pokud se ohlédneme za uplynulými třemi roky, je efekt našich nákupů velmi markantní. Dalo by se říci, že na položce, kterou DPMLJ může ovlivnit, dosáhla teoretická úspora několika miliónů Kč,“ potvrdil předchozí slova ředitel společnosti, Bc. Luboš Wejnar.
Rozhodnutím obchodovat na energetické burze udělalo vedení společnosti jeden z velmi významných kroků ke stabilizaci finančních toků společnosti.

DPMLJ, a. s.