logo dpmlj

Překlad

Tisková zpráva 19/26 - osvětová AIDS tramvaj

Popáté přistavuje dopravní podnik na terminál MHD osvětovou tramvaj a odběrovou testovací sanitku. Na Liberecku roste počet případů HIV.

Liberec 28. 11. 2019

Významný podíl na preventivních akcích na Liberecku má každoročně také Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s. (DPMLJ), který společně s Českou společností AIDS pomoc, z. s, (ČSAP) pořádá, při příležitosti Světového dne boje proti AIDS, akci s názvem Osvětová AIDS tramvaj. Úspěšně odhalené případy HIV znamenají, že preventivní aktivity a podpora testování dopravním podnikem mají svůj smysl.

Podle údajů Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu je ke konci září na Liberecku evidováno 95 případů HIV infekce. Poslední roky je zaznamenán vzrůstající trend. V roce 2017 byl na Liberecku diagnostikován 1 případ HIV, v roce 2018 pak 3 případy HIV. Letos za devět měsíců roku je to už 5 případů. (1 žena a 3 muži z Liberce, 1 muž okr. Česká Lípa).

První prosinec si lidé na celém světě připomínají jako Světový den boje proti AIDS. Česká společnost AIDS pomoc, která má prevenci a boj proti AIDS v České republice jako jeden ze svých hlavních úkolů, pořádá při této příležitosti řadu osvětově-preventivních akcí. Již tradičně se do spolupráce aktivně zapojuje právě liberecký dopravní podnik.

„Snažíme se být společensky odpovědnou firmou. V průběhu celého roku podporujeme hned několik veřejně prospěšných projektů a aktivit,“ zdůraznil Ing. Michal Zděnek, M.A., předseda představenstva DPMLJ.

Přistavení „osvětové AIDS tramvaje“ libereckého dopravního podniku, propagace prevence a zajištění odběrové sanitky na terminálu MHD, se tak koná v Liberci již popáté. Letos se společná akce neuskuteční 1. prosince, ale mimořádně již ve čtvrtek 28. listopadu.

Osvětová AIDS tramvaj bude na terminálu ve Fügnerově ulici od 14:00 – 17:00 hodin. Její posádku budou tvořit pracovníci Domu světla. V tramvaji dostane veřejnost informace o problematice HIV a AIDS, preventivní a informační materiály a prodávat se zde budou odznáčky představující červenou stužku - mezinárodní symbol sympatií s HIV pozitivními a nemocnými AIDS a symbol boje proti AIDS.

V bezprostřední blízkosti tramvaje bude tradičně umístěna odběrová sanitka a mobilní poradna v jednom. Sanitka nabídne zájemcům možnost nechat anonymně a bezplatně testovat s okamžitým výsledkem na HIV a syfilis a případně žloutenku typu C. Poradenství a testování v odběrové sanitce se bude také poskytovat od 14 do 17 hodin.

„Důležité je znát svůj HIV status,“ říká Jiří Pavlát, ředitel Domu světla z České společnosti AIDS pomoc. „Včasné odhalení infekce má významný vliv na úspěšnost léčby a délku života. Bohužel i v dnešní době se setkáváme s tzv. pozdním odhalením HIV infekce, kdy je klient už ve stadiu AIDS a to výrazně komplikuje jeho šance na kvalitní život do budoucna. Tyto pozdní záchyty jsou zbytečné, protože infekci lze otestovat během několika minut v sanitce. Proto neváhejte a využijte možnost se otestovat v Liberci v sanitce,“ zdůraznil Jiří Pavlát. Testování v Liberci letos finančně podpořil Státní zdravotní ústav. 

 

Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ a.s., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.