logo dpmlj

Překlad

Aktuality Liberec

Tisková zpráva 23/14 - změna cen od 2024

Dopravní podnik od ledna 2024 upravuje ceny jízdného MHD. Potřebuje zvýšit tržby a více investovat

Liberec, dne 12. 10. 2023

Dopravní podnik města Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) plánuje od příštího roku mimo jiné kvůli rostoucím nákladům a zvýšení DPH na 12%, úpravu cen jízdného v MHD. Změnu cen chystá jak u jednorázové jízdenky, tak předplatného za kupóny. Finance, které DPMLJ změnou cen získá, chce použít především na investice do rekonstrukce kolejí, obnovu vozového parku, ale i nákup nových vozidel.

Jako základní jízdné bude nově nastavena elektronická jízdenka. Základní papírová i elektronická jízdenka pro dospělého nyní stojí 24 korun, nově bude elektronická jízdenka MHD stát 28 korun a papírová 34 korun.

„Po letech, kdy jsme to elektronické jízdné pouze zvýhodňovali, tak dneska elektronické jízdné nastavujeme jako základní, takže naopak papírové jízdné znevýhodňujeme,“ uvedl Jiří Šolc, náměstek primátora Statutárního města Liberec.

Bonusem pro cestující bude prodloužení času platnosti jízdenky ve všední den. Zatímco nyní mohli občané cestovat na jednu jízdenku maximálně 40 minut, nyní to bude celá hodina.

Přestože vláda od 1. 4. 2022 zrušila slevy 75% pro vybrané skupiny cestujících, Liberec i nadále tyto slevy nepřestal poskytovat. Nicméně od roku 2024 dojde k mírnému navýšení nezlevněného časového jízdného, avšak u zlevněných kupónů sleva už nebude dosavadních 75%, ale vládou stanovených 50%.

U ročního kupónu bude cena upravena na 3 990 Kč (+340 Kč), 90-ti denní kupón bude nově za 1 600 Kč (+230 Kč), u 30-ti denního kupónu se cena změní na 660 Kč a u 7-mi denního pak na 250 Kč. Vedle základních slev 50% pak jsou zavedeny zlevněné roční kupóny á 990 Kč pro skupiny: důchodci, děti, invalidé, pro sociálně slabší skupiny obyvatel a rodiče s kočárkem.

Od příštího roku v Liberci stoupne také základní sazba za přirážku k jízdnému MHD za jízdu bez platné jízdenky („jízda načerno“) z 600 na 1500 korun. Novinkou by měla být možnost snížit výši pokuty na 700 korun v případě, že si 'černý pasažér' zakoupí minimálně čtvrtletní jízdenku.

„Na jedné straně musíme reagovat na zvýšené náklady, ale na druhé straně chceme veřejnost motivovat, aby nabízenou službu MHD využívali stále častěji,' dodal Michal Zděnek, předseda představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Tisková zpráva 24/03 - Elektrobus a školení hasičů

Profesionální hasiči se seznamují v dopravním podniku s technickými parametry nového elektrobusu

Liberec, 23. 2. 2024

Autobus s výrobním označením Solaris Urbino elektric 12, je prvním elektrobusem v dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a.s. (DPMLJ). Zařazení elektrobusu do běžného provozu MHD znamenalo nutnost seznámit s technickými specifiky vozidla nejenom techniky a řidiče dopravního podniku, ale také liberecké profesionální hasiče a drážní hasiče. Profesionální hasiči tak využili možnosti prohlédnout si elektrobus v areálu dopravního podniku a v obměněných směnách po tři dny čerpali důležité informace.

Na první pohled se elektrobusy od běžných vozidel příliš neliší. Při podrobnějším zkoumání jisté rozdíly jsou. Z pohledu bezpečnosti cestujících a silničního provozu se velmi podstatně liší přístup a postup při zásahu u nehody, a to hlavně z hlediska vedení požárního zásahu.

Elektrobusy různých výrobců mají několik společných prvků. Odlišuje je jejich konstrukční uspořádání. Mezi základní konstrukční prvky, bez kterých se žádný elektrobus neobejde, patří zejména trakční motor (v tomto případě dva motory umístěné v nábojích zadních kol), který zajišťuje přeměnu elektrické energie na kinetickou. K řízení otáček a výkonu trakčního motoru je využíván trakční měnič a v neposlední řadě soubor trakčních baterií. Právě rozmístění těchto základních komponent v karoserii elektrobusu ovlivňuje vedení bezpečného zásahu požárníků.

Profesionální hasiči zde nebyli poprvé, mimo různých cvičení v areálech dopravního podniku, se stejně seznamovali s technickými parametry dříve nakoupených autobusů s pohonem na CNG.

DPMLJ plánuje dle schválené legislativy pozměnit svůj vozový park a do roku 2029 zakoupit 40 elektrobusů.

V současné době v liberecké MHD jezdí Solaris Urbino 12 elektric – jedná se o třídveřové nízkopodlažní vozidlo s kapacitou 72 cestujících, z toho 30 sedících. Klimatizována je kabina řidiče i prostor pro cestující. Vyroben byl v roce 2019 a sloužil jako předváděcí bus výrobce v různých městech Evropy. Zakoupen byl za 5,9 milionu korun.

DPMLJ, a. s.

Tisková zpráva 24/02 - Elektrobus a odbavovací systém

Nové odbavovací zařízení spojené s nástupem elektromobility v dopravním podniku

Liberec, 20. 2. 2024

Změny v Integrovaném dopravním systému Libereckého kraje IDOL si vyžádaly také změny v odbavení cestujících ve veřejné dopravě MHD. Konečná podoba integrace největšího poskytovatele veřejné dopravy v Libereckém kraji byla stanovena až v dubnu 2023. Za necelých deset měsíců se Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a.s. (DPMLJ) podařilo zajistit 340 nových odbavovacích zařízení a 20 ks revizorských čteček. Všechna zařízení byla průběžně v lednu a únoru 2024 certifikována a implementována tak, že proces přeměny systému odbavení v Libereckém kraji je dokončen. Náklady na realizaci odbavovacího zařízení v dopravním podniku byly vyčísleny 10,9 milionů korun.

Vozidla MHD jsou NOVĚ vybavena prodejními zařízeními validátorem CVP48 na nákup jízdních dokladů (zelené barvy) od společnosti MIKROELEKTRONIKA spol. s r.o.

Zařízení cestujícím umožní nákup jízdního dokladu bankovní kartou a elektronickou peněženkou Opuscard a Opuscard+. Vytištěná jízdenka obsahuje QR kód, který umožní její používání v rámci Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje IDOL (např. v liberecké MHD si cestující zakoupí požadovanou jízdenku do cílové stanice v České Lípě, kdy se při přestupu již pouze prokazuje při kontrole vytištěným papírovým dokladem s QR kódem).

Zákazníkům je poskytnut z pohledu ochrany dat nejen bezpečnější systém, ale zkvalitnil se také stupeň elektronického odbavení. E-shop, přestupní integrovaná jízdenka s QR kódem nebo mobilní aplikace poskytují cestující veřejnosti nový moderní standard používání veřejné dopravy.

V nejbližším období se cestující setkají s novými odbavovacími zařízeními nejen ve stávajícím vozovém parku MHD, ale současně i v 1. kroku nástupu elektromobility v DPMLJ, kterým je nákup vlastního elektrobusu od společnosti SOLARIS.

Autobus s výrobním označením Solaris Urbino 12 elektrické je třídveřové nízkopodlažní vozidlo s kapacitou 72 cestujících, z toho 30 sedících. Klimatizována je kabina řidiče i prostor pro cestující. Elektrobus byl vyroben v roce 2019 a dosud jezdil jako předváděcí v různých městech Evropy. Zakoupen byl za 5,9 milionu korun.

DPMLJ v souladu s ustanoveními Zákona č. 360/2022 Sb. (Zákon o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících) je povinen postupně od roku 2025 do roku 2030 zabezpečit několik desítek nízkoemisních vozidel. Elektrobus fy Solaris je tak prvním vozidlem v MHD, který pomůže svými daty analyzovat ve specifických dopravních podmínkách Liberce jak technické parametry, tak jízdní vlastnosti vozidla ve skutečném provozu. Výstupy pak budou sloužit k nastavení podmínek nákupu dalších vozidel a příslušné související dobíjecí infrastruktury. 

 

DPMLJ, a. s.

Změna cen papírových jízdenek (výměna jízdenek)

Od 1.1.2024 se kromě cen předplatného jízdného mění i ceny těchto papírových jízdenek:

Jízdenka jednozónová přestupní základní, barva zelená 34,- Kč (dosud 24,- Kč)
Jízdenka jednozónová přestupní zlevněná, barva zelená 17,- Kč (dosud 12,- Kč)
Jízdenka jednozónová platnost 24 hodin, základní, barva zelená 100,- Kč (dosud 80,- Kč)
Jízdenka jednozónová platnost 24 hodin, zlevněná, barva zelená 50,- Kč (dosud 40,- Kč)
Jízdenka relační nepřestupná základní ( pro linku 11), barva fialová 42,- Kč (dosud 40,- Kč)
Jízdenka relační nepřestupná zlevněná ( pro linku 11), barva fialová 21,- Kč (dosud 20,- Kč)

31.12.2023 KONČÍ TAKÉ PLATNOST tzv. TURISTICKÝCH JÍZDENEK .

PŮVODNÍ JÍZDENKY JIŽ OD 1.1.2024 NELZE POUŽÍVAT!!!

Nové jízdenky jsou již k dispozici na Zákaznickém centru DPMLJ, a. s., v Terminále MHD a u některých smluvních prodejců.

Neplatné jízdenky bude možné vyměnit na Zákaznickém centru MHD od 2.1.2024 nejpozději do 31.3.2024.

Informace o ostatních cenách jízdného jsou k dispozici na zákaznickém centru DPMLJ, a. s., v Terminále MHD Liberec (tel.: +420485344183, e-mail: zakaznickecentrumATdpmlj.cz), popř. na www.dpmlj.cz nebo na www.iidol.cz (jízdné mimo zónu Liberec).

DPMLJ, a. s.

Změna odbavovacího systému IDOL se dotkne i MHD v Liberci

Liberecký kraj vydal tiskovou zprávu shrnující změny v odbavovacím systému platné od 1.9.2023. Změny se týkají také cestujících MHD Liberec.

Tisková zpráva KORID LK

Liberec, 31. srpna 2023

Liberecký kraj již v červnu představil změny odbavovacího systému, které vejdou v platnost již v pátek 1. září t.r. Změna se týká celého integrovaného dopravního systému IDOL, včetně městské hromadné dopravy. Co konkrétně se změní v Liberci?

„Shodně v celém systému bude možné si pořídit časové kupóny online, což platí i pro Liberec,“ říká Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy. Pro nahrání nového kupónu nebude bezpodmínečně nutná karta Opuscard a pořídit si kupón půjde přes e-shop nebo mobilní aplikaci Idolka. Kupón půjde svázat s tzv. identifikátorem, kterým bude mobilní telefon, bankovní karta, Opuscard+, In karta ČD nebo pražská Lítačka. „Poslední možnost jistě ocení občané, kteří pravidelně dojíždí do Prahy a mají dnes dvě karty pro MHD. Nově bude stačit jen jedna,“ vítá změnu Jiří Šolc, náměstek primátora statutárního města Liberec pro technickou správu a informační technologie. „Zejména však vítáme možnost pořídit si kupón z pohodlí domova,“ doplnil Šolc.

Pokud se však cestující ze všech možností rozhodne pro Opuscard, je třeba připomenout, že stávající typ (červená karta) již nepůjde pro nahrání časového jízdného použít. „V takovém případě doporučujeme cestujícím využít náš e-shop a nechat si zaslat kartu až domů, a vyhnout se tak riziku delších front,“ uvádí Otto Pospíšil, jednatel KORID LK.

Cestující také jistě zaznamenají, že vozidla MHD v Liberci budou postupně vybavována novými odbavovacími zařízeními, které umožní práci s novým typem karty Opuscard. „Odbavovací zařízení z technických i organizačních důvodů budeme vyměňovat v průběhu čtvrtého čtvrtletí,“ upřesňuje Milan Červenka, ekonomický ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce. „Není možné při tak velké změně vyměnit všechna zařízení najednou, a proto prosíme cestující o trpělivost během přechodného období, které potrvá cca do konce roku,“ dodal Červenka.

Přechodný stav bude spočívat v tom, že dočasně nebude možné ve vozidlech MHD Liberec zakoupit jízdenku mimo zónu Liberec, resp. relaci Liberec – Jablonec nad Nisou. Taktéž nebude možné použít elektronickou peněženku s novou kartou Opuscard+ („bílá karta“). S novými odbavovacími zařízeními však přijde i několik novinek a zlepšení. Kromě platby bankovní kartou i elektronickou peněženkou bude možné koupit jednotlivou relační jízdenku z Liberce. Nejčastěji používané zóny budou na ovládacím displeji, pro ostatní bude fungovat doplňková volba.

Již od 1. září bude v prostředcích MHD zrušen tzv. „check-in“ ve vozidlech. „Domníváme se, že půjde o prozákaznický a vstřícný krok vůči našim cestujícím,“ konstatuje náměstek primátora Jiří Šolc.

„Spolupráce s městem Liberec i Dopravním podnikem si velmi vážíme a za konstruktivní přístup děkujeme. Současně Liberecký kraj obměnu zařízení podpoří formou dotace,“ doplnil závěrem náměstek hejtmana Jan Sviták.

 

Popis změn

Zrušení check-in

V prostředcích MHD Liberec je s platností od 1. září zrušen check-in, tedy „pípnutí“ karty s již zakoupenou a nahranou jízdenkou po nástupu do vozidla MHD.

 

Jednotlivé jízdenky v rámci MHD Liberec

I nadále bude možné zakoupit papírovou jízdenku MHD v síti prodejců (nebo v rámci doplňkového prodeje u řidiče).

I nadále bude možné využít SMS jízdenku.

Od prosince 2021 je možné jednotlivé jízdenky pořizovat také v mobilní aplikaci, a to buď v aplikaci DPMLJ (pro sortiment MHD, tedy jednodušší pořízení) nebo v aplikaci Idolka (celý sortiment IDOL).

Jízdenku bude možné zakoupit přímo ve vozidle prostřednictvím elektronické peněženky. Do konce roku však pouze se starší „červenou“ Opuscard.  S novou „bílou“ Opuscard+ to bude možné od nového roku.

Od roku 2024 (přesné datum bude teprve upřesněno) bude možné jednotlivé jízdenky zaplatit také bankovní kartou ve vozidlech MHD. Při platbě bankovní kartou ve vozidlech MHD Liberec bude jízdním dokladem papírová jízdenka, kterou cestujícímu vytiskne odbavovací zařízení.

 

Jednotlivé jízdenky mimo Liberec

Až dosud s výjimkou relace Liberec – Jablonec nad Nisou fungovalo pořízení relační jízdenky ve dvou krocích. Zakoupením jízdenky ve vozidle MHD a tzv. dokoupením (doplatkem) při přestupu na vlak nebo autobus. Tento systém se však ruší.

Od nového roku bude možné zakoupit jízdenku do cílové zóny IDOL přímo v prostředku MHD. V přechodném období však doporučujeme využít mobilní aplikaci Idolka.

 

Časové a síťové kupóny

Zatímco v současnosti jsou všechny kupóny nahrávány pouze na Opuscard, nově bude možné je svázat s tzv. identifikátorem, kterými budou:

 • mobilní telefon, resp. aplikace Idolka;
 • bankovní karta;
 • nový typ čipové karty – Opuscard+ („bílá karta“);
 • partnerské karty: In-karta (dopravce České dráhy) a Lítačka (systému PID).

Naopak již nebude možné od 1. září nahrát kupón na starý typ karty Opuscard („červená karta“).

Časový nebo síťový kupón si pak cestující mohou pořídit pohodlně v e-shopu nebo přímo v mobilní aplikaci Idolka. Předprodej bude i nadále možný na kontaktních místech OPUSCARD/IDOL.

Cestující, který má nárok na přiznání státem nařízené slevy, si jej musí nechat potvrdit (ověřit) na Kontaktním místě OPUSCARD/IDOL.

 

Výměna Opuscard

Je třeba zopakovat, že Opuscard již cestující nebudou nutně potřebovat. Bude možné využít jiný identifikátor či prostředek platby.

I nadále však tento systém bude zachován, a to zejména pro ty cestující, kteří nebudou moci či nebudou chtít využívat svou platební kartu či mobilní telefon.

Kartu Opuscard („červená karta“) však bude potřeba vyměnit za novou („bílá karta“). Za tímto účelem doporučuje KORID LK využít e-shop. Tam pořídí cestující kartu se slevou a bude mu zaslána poštou domů.

Pokud se však cestující rozhodne navštívit kontaktní místo, pak lze v Liberci využít následující kontaktní místa:

 • Zákaznické centrum IDOL/OPUSCARD | U Jezu 525/4 | výměna karty i zakoupení nového kupónu
  • Zákaznické centrum bude otevřeno také o víkendech 2.-3. a 9.-10. září (vždy 8-16 h)
 • Kontaktní místo Frýdlantská | Frýdlantská 183 | výměna karty i zakoupení kupónu
 • Autobusové nádraží Liberec | Vaňurova 885 | přijetí žádosti o kartu, zakoupení kupónu
 • Terminál MHD Fügnerova | Fügnerova 643 | přijetí žádosti o kartu, zakoupení kupónu
 • Časové kupóny bude možné od 1.9. zakoupit také v železničních pokladnách.

 

Všechny potřebné informace cestující naleznou na webu www.iidol.cz/idolplus, na Facebooku IDOL, ale také v prostředcích veřejné dopravy. S dotazy se cestující mohou obracet též na Helpdesk KORID LK Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a na zákaznickou linku 488 588 788.

 

Změny od 1.9.2023 v odbavení!

Vážení cestující,
od pátku 1.9. dochází v MHD Liberec k důležité změně.
🟥Na klasickou červenou Opuscard nebude možné nahrát časový kupón.
🟥Již nahrané kupony můžete i nadále využívat až do konce jejich platnosti ("dojezdit je").
⬜️Nově bude možné nahrávat časové kupóny pouze na "bílou" Opuscard+. Tu si můžete nechat na počkání vyrobit v Evropském domě (budova před Krajským úřadem).
🟥Červená karta Opuscard bude i nadále sloužit jako elektronická peněženka a bude možné ji stále dobíjet.
👍Dobrá zpráva je, že nově odpadá povinnost cestujících provádět check-in (přikládání karet) ve všech spojích při nástupu.
 
Více informací naleznete na www.iidol.cz
 
Děkujeme za pochopení.
 
Může jít o obrázek text, kde se píše Jak rozpoznáte novou Opuscard od staré Opuscard? Slouži pro všechny časové kupóny jako elektronická peneženka zatím mimo MHD Liberec. Slouži pouze jako elektronická peneženka. idol Opuscard தாதக்கி மத opuscard Nová karta Opuscard+ Stará karta Opuscard Platí od 1.9.2023
 
DPMLJ, a. s.