logo dpmlj

Překlad

Aktuality Liberec

OZNÁMENÍ ČSOB K PLATBÁM KARTOU V MHD

Liberec 28.5.2024 

V minulých týdnech kvůli výpadku služby u našeho dodavatele nedocházelo k zaúčtování plateb kartou za jízdné u cestujících v hromadné dopravě. Dodavatel svoji chybu napravil a v současné době dochází k dodatečnému doúčtování realizovaných transakcí za zaplacené jízdné, které může proběhnout kumulovaně za více jízd v jedné platbě. Účtovaná částka se tedy může skládat z několika jízdenek, které dodavatelský systém v rámci zaúčtování spojil do jedné transakce pro platební kartu, kterou bylo jízdné hrazeno.

Dopravní podniky a dopravci příslušných obcí a měst nyní nemají možnost situaci vyřešit, proto v případě potřeby ověřit si správnost kumulované platby nás, prosím, kontaktujte přes zákaznickou linku 577 110 410.
Zákaznická linka je provozována naším partnerem a je dostupná denně od 6 do 18 hodin. Všechny žádosti v ČSOB odbavujeme v co nejkratším možném čase.


Pro usnadnění získávání informací a urychlení vyřizování žádostí bychom Vás chtěli požádat o několik důležitých informací týkajících se identifikace zaplacené jízdenky.

Velmi nám to pomůže. Jsou to zejména:

- částky a termín provedení transakce
- maskované číslo Vaší karty napojené na účet se zaúčtovanou transakcí (tedy číslo karty, kde několik vybraných číslic zaměníte za jiný symbol, například ve formátu 123456******7890)
- variabilní symbol platby
- určení dopravce nebo dopravního podniku (např. prostřednictvím čísla terminálu z daňového dokladu či jízdenky atp.).

Na základě těchto informací provedeme kontrolu jízdenek hrazených kartou a v případě, že souhrnná částka nebude souhlasit se zaúčtovanou částkou, bez zbytečného prodlení zajistíme návrat peněz na uvedený účet.

Předem moc děkujeme za poskytnuté informace. Za vzniklou situaci se cestujícím i zákazníkům dopravních podniků a dopravců omlouváme.

Informace na webu ČSOB.

Vaše ČSOB

Odbavovací systém aktivován již ve všech vozidlech DPMLJ

Od soboty 23.3.2024 bude NOVÝ odbavovací systém aktivován již ve všech vozidlech MHD v Liberci.

Dopravní podnik ukončuje jeho testovací období a cestující se mohou spolehnout na možnost elektronického odbavení ve všech autobusech a tramvajích v Liberci.

Změny v Integrovaném dopravním systému Libereckého kraje IDOL znamenaly změny také v odbavení cestujících ve veřejné dopravě MHD. Nové zařízení cestujícím nabízí nákup jízdního dokladu bankovní kartou a elektronickou peněženkou Opuscard (červená karta) a Opuscard+ (bílá karta). Vytištěná jízdenka obsahuje QR kód, který umožní její používání v rámci Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje IDOL (např. v MHD Liberec si cestující zakoupí požadovanou jízdenku do cílové stanice ve Cvikově).

Při přestupu a kontrole se cestující prokazuje pouze vytištěným papírovým dokladem s QR kódem.

DPMLJ, a. s.

 

Změna odbavovacího systému IDOL se dotkne i MHD v Liberci

Liberecký kraj vydal tiskovou zprávu shrnující změny v odbavovacím systému platné od 1.9.2023. Změny se týkají také cestujících MHD Liberec.

Tisková zpráva KORID LK

Liberec, 31. srpna 2023

Liberecký kraj již v červnu představil změny odbavovacího systému, které vejdou v platnost již v pátek 1. září t.r. Změna se týká celého integrovaného dopravního systému IDOL, včetně městské hromadné dopravy. Co konkrétně se změní v Liberci?

„Shodně v celém systému bude možné si pořídit časové kupóny online, což platí i pro Liberec,“ říká Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy. Pro nahrání nového kupónu nebude bezpodmínečně nutná karta Opuscard a pořídit si kupón půjde přes e-shop nebo mobilní aplikaci Idolka. Kupón půjde svázat s tzv. identifikátorem, kterým bude mobilní telefon, bankovní karta, Opuscard+, In karta ČD nebo pražská Lítačka. „Poslední možnost jistě ocení občané, kteří pravidelně dojíždí do Prahy a mají dnes dvě karty pro MHD. Nově bude stačit jen jedna,“ vítá změnu Jiří Šolc, náměstek primátora statutárního města Liberec pro technickou správu a informační technologie. „Zejména však vítáme možnost pořídit si kupón z pohodlí domova,“ doplnil Šolc.

Pokud se však cestující ze všech možností rozhodne pro Opuscard, je třeba připomenout, že stávající typ (červená karta) již nepůjde pro nahrání časového jízdného použít. „V takovém případě doporučujeme cestujícím využít náš e-shop a nechat si zaslat kartu až domů, a vyhnout se tak riziku delších front,“ uvádí Otto Pospíšil, jednatel KORID LK.

Cestující také jistě zaznamenají, že vozidla MHD v Liberci budou postupně vybavována novými odbavovacími zařízeními, které umožní práci s novým typem karty Opuscard. „Odbavovací zařízení z technických i organizačních důvodů budeme vyměňovat v průběhu čtvrtého čtvrtletí,“ upřesňuje Milan Červenka, ekonomický ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce. „Není možné při tak velké změně vyměnit všechna zařízení najednou, a proto prosíme cestující o trpělivost během přechodného období, které potrvá cca do konce roku,“ dodal Červenka.

Přechodný stav bude spočívat v tom, že dočasně nebude možné ve vozidlech MHD Liberec zakoupit jízdenku mimo zónu Liberec, resp. relaci Liberec – Jablonec nad Nisou. Taktéž nebude možné použít elektronickou peněženku s novou kartou Opuscard+ („bílá karta“). S novými odbavovacími zařízeními však přijde i několik novinek a zlepšení. Kromě platby bankovní kartou i elektronickou peněženkou bude možné koupit jednotlivou relační jízdenku z Liberce. Nejčastěji používané zóny budou na ovládacím displeji, pro ostatní bude fungovat doplňková volba.

Již od 1. září bude v prostředcích MHD zrušen tzv. „check-in“ ve vozidlech. „Domníváme se, že půjde o prozákaznický a vstřícný krok vůči našim cestujícím,“ konstatuje náměstek primátora Jiří Šolc.

„Spolupráce s městem Liberec i Dopravním podnikem si velmi vážíme a za konstruktivní přístup děkujeme. Současně Liberecký kraj obměnu zařízení podpoří formou dotace,“ doplnil závěrem náměstek hejtmana Jan Sviták.

 

Popis změn

Zrušení check-in

V prostředcích MHD Liberec je s platností od 1. září zrušen check-in, tedy „pípnutí“ karty s již zakoupenou a nahranou jízdenkou po nástupu do vozidla MHD.

 

Jednotlivé jízdenky v rámci MHD Liberec

I nadále bude možné zakoupit papírovou jízdenku MHD v síti prodejců (nebo v rámci doplňkového prodeje u řidiče).

I nadále bude možné využít SMS jízdenku.

Od prosince 2021 je možné jednotlivé jízdenky pořizovat také v mobilní aplikaci, a to buď v aplikaci DPMLJ (pro sortiment MHD, tedy jednodušší pořízení) nebo v aplikaci Idolka (celý sortiment IDOL).

Jízdenku bude možné zakoupit přímo ve vozidle prostřednictvím elektronické peněženky. Do konce roku však pouze se starší „červenou“ Opuscard.  S novou „bílou“ Opuscard+ to bude možné od nového roku.

Od roku 2024 (přesné datum bude teprve upřesněno) bude možné jednotlivé jízdenky zaplatit také bankovní kartou ve vozidlech MHD. Při platbě bankovní kartou ve vozidlech MHD Liberec bude jízdním dokladem papírová jízdenka, kterou cestujícímu vytiskne odbavovací zařízení.

 

Jednotlivé jízdenky mimo Liberec

Až dosud s výjimkou relace Liberec – Jablonec nad Nisou fungovalo pořízení relační jízdenky ve dvou krocích. Zakoupením jízdenky ve vozidle MHD a tzv. dokoupením (doplatkem) při přestupu na vlak nebo autobus. Tento systém se však ruší.

Od nového roku bude možné zakoupit jízdenku do cílové zóny IDOL přímo v prostředku MHD. V přechodném období však doporučujeme využít mobilní aplikaci Idolka.

 

Časové a síťové kupóny

Zatímco v současnosti jsou všechny kupóny nahrávány pouze na Opuscard, nově bude možné je svázat s tzv. identifikátorem, kterými budou:

 • mobilní telefon, resp. aplikace Idolka;
 • bankovní karta;
 • nový typ čipové karty – Opuscard+ („bílá karta“);
 • partnerské karty: In-karta (dopravce České dráhy) a Lítačka (systému PID).

Naopak již nebude možné od 1. září nahrát kupón na starý typ karty Opuscard („červená karta“).

Časový nebo síťový kupón si pak cestující mohou pořídit pohodlně v e-shopu nebo přímo v mobilní aplikaci Idolka. Předprodej bude i nadále možný na kontaktních místech OPUSCARD/IDOL.

Cestující, který má nárok na přiznání státem nařízené slevy, si jej musí nechat potvrdit (ověřit) na Kontaktním místě OPUSCARD/IDOL.

 

Výměna Opuscard

Je třeba zopakovat, že Opuscard již cestující nebudou nutně potřebovat. Bude možné využít jiný identifikátor či prostředek platby.

I nadále však tento systém bude zachován, a to zejména pro ty cestující, kteří nebudou moci či nebudou chtít využívat svou platební kartu či mobilní telefon.

Kartu Opuscard („červená karta“) však bude potřeba vyměnit za novou („bílá karta“). Za tímto účelem doporučuje KORID LK využít e-shop. Tam pořídí cestující kartu se slevou a bude mu zaslána poštou domů.

Pokud se však cestující rozhodne navštívit kontaktní místo, pak lze v Liberci využít následující kontaktní místa:

 • Zákaznické centrum IDOL/OPUSCARD | U Jezu 525/4 | výměna karty i zakoupení nového kupónu
  • Zákaznické centrum bude otevřeno také o víkendech 2.-3. a 9.-10. září (vždy 8-16 h)
 • Kontaktní místo Frýdlantská | Frýdlantská 183 | výměna karty i zakoupení kupónu
 • Autobusové nádraží Liberec | Vaňurova 885 | přijetí žádosti o kartu, zakoupení kupónu
 • Terminál MHD Fügnerova | Fügnerova 643 | přijetí žádosti o kartu, zakoupení kupónu
 • Časové kupóny bude možné od 1.9. zakoupit také v železničních pokladnách.

 

Všechny potřebné informace cestující naleznou na webu www.iidol.cz/idolplus, na Facebooku IDOL, ale také v prostředcích veřejné dopravy. S dotazy se cestující mohou obracet též na Helpdesk KORID LK Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a na zákaznickou linku 488 588 788.

 

Změny od 1.9.2023 v odbavení!

Vážení cestující,
od pátku 1.9. dochází v MHD Liberec k důležité změně.
🟥Na klasickou červenou Opuscard nebude možné nahrát časový kupón.
🟥Již nahrané kupony můžete i nadále využívat až do konce jejich platnosti ("dojezdit je").
⬜️Nově bude možné nahrávat časové kupóny pouze na "bílou" Opuscard+. Tu si můžete nechat na počkání vyrobit v Evropském domě (budova před Krajským úřadem).
🟥Červená karta Opuscard bude i nadále sloužit jako elektronická peněženka a bude možné ji stále dobíjet.
👍Dobrá zpráva je, že nově odpadá povinnost cestujících provádět check-in (přikládání karet) ve všech spojích při nástupu.
 
Více informací naleznete na www.iidol.cz
 
Děkujeme za pochopení.
 
Může jít o obrázek text, kde se píše Jak rozpoznáte novou Opuscard od staré Opuscard? Slouži pro všechny časové kupóny jako elektronická peneženka zatím mimo MHD Liberec. Slouži pouze jako elektronická peneženka. idol Opuscard தாதக்கி மத opuscard Nová karta Opuscard+ Stará karta Opuscard Platí od 1.9.2023
 
DPMLJ, a. s.