logo dpmlj

Překlad

Tiskové zprávy 2016

16/42 TISKOVÁ ZPRÁVA

Již počtvrté proběhne ZPÍVANÍ KOLED V TRAMVAJI s dopravním podnikem a s bývalými členy Severáčku. Ve středu 14. prosince cestující MHD rozezpívají Česko ve dvou tramvajových spojích již dopoledne a odpoledne a připojí se tak k celostátní akci ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY.

Liberec, 12. 12. 2016

Nečekané zpestření běžného cestování v adventním čase městskou hromadnou dopravou bude čekat na cestující tramvají EVO2. Na trasu mezi terminálem MHD ve Fügnerově ulici, Dolním Hanychovem a Lidovými sady vyrazí ve středu 14. prosince bývalí členové sboru Severáček, se kterými si za hudebního doprovodu mohou cestující zazpívat vánoční koledy.
Akce ZPÍVEJME KOLEDY V TRAMVAJI se bude v Liberci konat už počtvrté. S nápadem oslovila dopravní podnik paní Eva Jiřičková, která se podílí na přípravě akce, výběru koled a účasti svých bývalých kolegů ze sboru v tramvaji. Sólisty doprovází vždy kytary i harmoniky.

„Jako jedna ze zakládajících členek Severáčku jsem si říkala, že by bylo dobré něco podobného v Liberci udělat. Moc nás těší, že většina cestujících reaguje na naši přítomnost v tramvaji pozitivně,“ dodala Eva Jiřičková.
Stejně jako v minulých letech, ani letos se cestující se nemohou vymlouvat, že neznají texty koled. Dopravní podnik pro ně totiž připravil malé zpěvníčky. „Slova dojetí a poděkování velké většiny cestujících, již každoročně k této akci patří. Společné zpívání přímo v provozu městské dopravy od svého počátku nezaznamenalo zatím žádná negativa, i když jsme někdy pěkně namačkaní“ shrnula mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. Letos se svým Zpíváním koled v tramvaji přidáme celostátní akci ČESKO ZPÍVÁ KOLEDY, kdy se v 18:00 hodin zpívá Česko na veřejných místech v mnoha městech republiky.
Vánoční tramvaj objede celý Liberec hned dvakrát. Z terminálu MHD vyrazí nejprve ve směru do Dolního Hanychova a zpět do Libových sadů s otočkou do centra. Ze zastávky Fügnerova vyjíždí na lince číslo 2 vůz EVO2 s koledami v 10:04hod. a 14:08hod. dle standardního jízdního řádu.

<tm>

16/41 TISKOVÁ ZPRÁVA

Na dopadení kapesních zlodějů v centu města Liberce spolupracovala Policie ČR společně se zástupci DPMLJ

Liberec, 9. 12. 2016

Spolupráce Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a policie přinesla očekávaný výsledek. Několik měsíců se sbíral usvědčující materiál, díky kterému se podařilo dopadnout tříčlennou skupinu kapesních zlodějů, která v období od března roku 2015 do října roku 2016 okrádala cestující městskou hromadnou dopravou v Liberci.
„Monitoroval se pohyb osob a cestujících v centru města, převážně pak na předem vytipovaných zastávkách MHD,“ řekla mluvčí dopravního podniku Martina Poršová.
Skupinka měla na svém kontě minimálně 19 krádeží, z toho 13 jich spáchali přímo v Liberci. Zbylé krádeže mají na svědomí v Pardubicích, v Hradci Králové a Ústí nad Labem. Napáchali při nich škody za bezmála 160 tisíc korun a v případě pokusů výběrů z bankomatů se jedná o částku přesahující 400 tisíc korun.
„Muži cizí státní příslušnosti ve věku 31, 35 a 40 let si počínali velmi zkušeně a obratně. Na objasnění případu se významně podíleli pardubičtí kriminalisté. Na případu pracovali kriminalisté po dobu pěti měsíců. Kapesní zloděje zadrželi kriminalisté ve chvíli, kdy byli na cestě z Liberce do Prahy. Ke všem případům se muži plně doznali,“ dodala mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.
Ke krádežím si nevybírali pouze česká města. Jejich trestná činnost měla přesah i do sousedících zemí. Na krádeže se vydávali i do Polska a Německa.
Je to už poněkolikáté, kdy dopravní podnik spolupracuje s různými odděleními PČR v Liberci na odhalení trestné činnosti ve městě ve vší diskrétnosti našich zaměstnanců podílejících se úzce na různých úkolech například montáže a demontáže, technické zajištění záznamů a podobně. Naposledy jsme spolupracovali na odhalení dealerů drog.
„ Na takových to projektech budeme vždy se zájmem spolupracovat. Je v našem zájmu chránit nejen své zákazníky, ale všechny Liberečany a návštěvníky města,“ dodal Ing. Luboš Wejnar, ředitel dopravního podniku.

<tm>

16/39 TISKOVÁ ZPRÁVA

OSVĚTOVÁ TRAMVAJ prevence boje proti AIDS se opět v Liberci plnila zvědavci, ale také lidmi, kteří se nemoci AIDS bojí

Liberec, 1. 12. 2016

Ulice Liberce už potřetí brázdila osvětová tramvaj upozorňující na riziko nákazy AIDS. Právě na první prosincový den připadá mezinárodní den boje proti této zákeřné chorobě. Dopravní podnik vypravil na městskou linku speciální tramvaj, ve které bylo možné získat informace o prevenci proti tomuto onemocnění, kterým ve světě onemocnělo už kolem 60 milionů lidí. Liberečané se navíc během čtvrtečního odpoledne mohli nechat bezplatně vyšetřit ve speciální sanitce na terminále MHD ve Fügnerově ulici.
Nápad osvětové tramvaje vznikl zhruba před patnácti lety v Praze, dnes už se projekt rozšířil také do Liberce, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně nebo také Opavy. „Pro cestující tramvají se snažíme mít připravené odpovědi na jejich dotazy a speciální materiály, které nejsou nudné a zaujmou např. pivní podtácky, jednoduché balíčky s prezervativy a lubrikanty,“ řekl na čtvrteční osvětové akci ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc Jiří Pavlát.
O tramvaj je podle něho zájem různý. „V Liberci akci sám dopravní podnik propaguje, proto se k tramvaji lidé hlásí. Ne ve všech městech se tak propagaci daří,“ dodal.
Do akce se letošní rok zapojilo již 10 dopravních podniků ze Sdružení dopravních podniků ČR. Takže do městských ulic vyjely nejen osvětové tramvaje, ale i trolejbusy.
Dobrovolnice z řad studentek zdravotní školy v Liberci cestujícím v tramvaji zodpověděli veškeré dotazy týkající se tohoto zákeřného onemocnění. „Co lidé o nemoci neví, dozví se u nás. Zároveň jim poskytujeme informace, kde se mohou nechat testovat. Vstřícnost DPMLJ k akci je ze strany organizátorů projektu „odměněna“ přistavením odběrové sanitky, která je 1. 12. vždy pouze v Liberci,“ doplnil Pavlát.
O mobilní tuto poradnu, která byla v Liberci zastoupena speciální sanitkou, ve které se mohl každý nechat bezplatně vyšetřit, je ve všech městech během roku zájem. Jen během letošního roku zrealizovali dobrovolníci 1400 testů a z nich bylo 14 HIV pozitivních, dalších sedm bylo pozitivních na syfilis.
„Snažíme se na testování přilákat především lidi, které jsou ve zvýšeném riziku. V současné době je sedmdesát procent HIV pozitivních ve skupině mužů a z toho sedmdesát procent jsou muži mající sex s muži. Prioritně se snažíme zaměřit na tyto skupiny,“ upozornil ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc. Dalšími rizikovými skupinami jsou uživatelé sex byznysu a uživatelé drog.
Počet nakažených touto nevyléčitelnou nemocí, kterou se poprvé podařilo diagnostikovat v roce 1981, stále stoupá. V Liberci máme 72 případů HIV pozitivních. V těchto číslech nejsme nejhorší v republice, ale také ani nejlepší. „Od roku 1981 zemřelo v České republice na toto onemocnění několik stovek lidí. Dneska už ale naštěstí víme o tomto viru daleko víc, než jsme věděli dříve,“ shrnul ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta a dodal: „Jak velké riziko to je, ukazuje také číslo, že celkem patnáct procent nových pacientů se podaří odhalit až ve stádiu AIDS. Z počtu nemocných AIDS, kterých bylo za těch nějakých 30 let v naší republice kolem 500, tak to jsou zhruba dvě třetiny, které byly objeveny až ve stavu AIDS. To jsou čísla, která pro nás nejsou optimální. Je proto potřeba upozorňovat na možnost testovat se.“
I kvůli velkému zájmu o testování letos dopravní podnik na akci vyčlenil tramvaj EVO 2 s největší kapacitou. „Problematika boje proti AIDS se musí neustále připomínat a musíme se mít neustále na pozoru. Jsem proto moc rád, že byl opět využit náš tramvajový provoz k propagaci,“ dodal ředitel dopravního podniku Ing. Luboš Wejnar.
Každoročně tuto akci své dceřiné společnosti podporuje Statutární město Liberec, jehož náměstek Tomáš Kysela se akce účastní. Ani letos nešetřil poděkováním pro dobrovolníky a všechny zúčastněné, kteří se o osvětu k tématu po celé odpoledne v Liberci starají.
Během čtvrteční osvětové kampaně se ve speciální sanitce nechalo vyšetřit 22 mužů a 19 žen.

Autor fotografií je p. Luboš Vrabec

DSC 1098 DSC 1099 DSC 1100 DSC 1102

<tm>

16/40 TISKOVÁ ZPRÁVA

Čertovské tramvaje, které na tramvajovou trať vypravil již po 14té DPMLJ, najezdily se svou družinou a dětmi po Liberci přes 200 kilometrů

Liberec, 5. 12. 2016

Již před šestou hodinou ráno se v sobotu 3. prosince sešla skupina dvou desítek zaměstnanců Dopravního podniku města Liberce a Jablonce nad Nisou v tramvajové vozovně a začalo se s přípravami před výjezdem ČERTOVSKÉ TRAMVAJE, tedy s pomalováváním obličejů, oblékání do již připravených kostýmů a posledními úpravami v interiéru vozidel. Dvě tramvaje se tematicky polepovaly již v týdnu před akcí.
Parádně a skutečně pekelně vyzdobené vozy vyrazily s mikulášskou družinou a koši sladkostí na trati z Lidových sadů do Dolního Hanychova podle svého speciálního jízdního řádu - první jízda začala v 9 hodin a poslední okolo 18té hodiny.
Dopravní podnik srdečně zval ve své rozhlasové a televizní reklamě „hodné a zlobivé děti k účasti“. Zájem byl jako každý rok skutečně obrovský. Mnohdy nestačila kapacita vozu ani pojmout příchozí návštěvníky této oblíbené akce, a tak čertovská družina běhala po zastávkách a aspoň „pozlobila a potěšila“ všechny přítomné.
„Myslím, že ČERTOVSKÁ TRAMVAJ opět pobavila Liberečany a návštěvníky města, stejně tak jako skupinu nadšenců z řad zaměstnanců. Odhadujeme, že tramvají se svezlo hodně přes 2 500 návštěvníků,“ zhodnotil perný sobotní den dopravní ředitel DPMLJ Bc. Oskar Zappe, sám celý den aktivní v masce čerta.

Dopravní podnik každoročně takto stylově v období před Mikulášem připomíná svým cestujícím, že adventní čas a jeho tradice jsou již tady.

Vedení DPMLJ a zaměstnanci přejí svým zákazníkům příjemné předvánoční dny.

cert14 1 cert14 2 cert14 3 cert14 4 cert14 5 cert14 6 cert14 7 cert14 8

<tm>

16/38 TISKOVÁ ZPRÁVA

První adventní víkend poznamená tramvajová výluka na městské trati. Operativně bude v dopravě MHD reagováno v neděli, kdy se v centru Liberce slavnostně rozsvítí vánoční strom.

Liberec, 24. 11. 2016

 

Tramvajovou dopravu mezi Rybníčkem a Horním Hanychovem nahradí od pátečního čtvrté hodiny ranní do pondělního rána náhradní autobusová doprava s označením X2 a X3. Linky pojedou podle platného jízdního řádu. Důvodem výluky je oprava zhruba patnáctimetrového úseku kolejiště v Ještědské ulici.

Přestupní stanice mezi náhradní autobusovou dopravou do Hanychova a tramvajovou dopravou do Lidových sadů bude zastávka „Rybníček – René Matoušek a další liberečtí signatáři Charty 77" v ulici Tatranská.

Všechny spoje linek X2 a X3 budou zastavovat v obou směrech i na zastávce „Rybníček" na tř. 1. Máje. Od 23:00 hodin budou celou trať linky číslo 3 obsluhovat autobusy. Linka nebude zajíždět do zastávky „Rybníček" v Tatranské ulici.

Výluka, která proběhne o nadcházejícím víkendu, by neměla zkomplikovat cestu Liberečanů na slavnostní rozsvícení vánočního stromku na náměstí Dr. E. Beneše. „Vzhledem k tomu, že v neděli se rozsvítí v Liberci stromeček tradiční akcí na náměstí, bude operativně reagováno také v dopravě MHD,“ říká ředitel dopravního podniku Ing. Luboš Wejnar. Právě z toho důvodu vyrazí v neděli odpoledne na tramvajovou trať soupravy (tvořené dvěma vozy). Autobusové spoje z centra města po akci budou posilovány aktuálně podle situace. 

Tramvajová trať se uzavře z důvodu lokální opravy kolejiště v ulici Ještědská. „Předpokládaná cena této opravy se bude pohybovat v řádu desetitisíců a do konce roku se zatím nepředpokládá již žádná oprava,“ dodal ředitel dopravního podniku.

Další omezení provozu na lince č. 3 v době výluky:
-nepojede spoj linky č. 3 v 06:02 hod. z Rybníčku do Lidových sadů
-nepojede spoj linky č. 3 v 17:21 hod. z Lidových sadů na Rybníček
-nepojede spoj linky č. 3 v 18:40 hod. z Rybníčku do Lidových sadů
-nepojede spoj linky č. 3 v 18:51 hod. z Rybníčku do Lidových sadů
-nepojede spoj linky č. 3 v 19:10 hod. z Lidových sadů na Rybníček