logo dpmlj

Překlad

Tiskové zprávy 2017

17/34 Tisková zpráva

Nové autobusy IVECO Urbanway na CNG dorazily v závěru roku  2017 do dopravního podniku v Liberci

Liberec, dne 19. 12. 2017

projekt

Hlavním cílem projektu - dodávky 17 kusů bezbariérových autobusů MHD na CNG palivo je modernizace dopravních prostředků veřejné dopravy, její zkvalitnění, zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících a řidičů městské dopravy.

Jedná se o dodávku 17 kusů nízkopodlažních bezbariérových autobusů s pohonem na CNG palivo, splňující normu EURO 6. Realizace projektu řeší jednak rozšíření vozového parku o 9 nových vozidel, která byla v těchto dnech dodána, ale dále také výměnu 8 starších autobusů s normou EURO 2 a EURO 3 s termínem dodání na jaře roku 2018.

Autobusy IVECO Urbanway CNG E6 se vyrábějí ve francouzském městě Annonay. V listopadu 2017 výrobce navštívili také dva zástupci DPMLJ, a.s., kteří společně se zástupci prodejce - firmy TEZAS servis, a.s., provedli kontrolu a odsouhlasení technické specifikace vozidel. Kontrola byla provedena na prvním vyrobeném funkčním autobuse Urbanway. Jedná se v Liberci o známé autobusy, nově ovšem v provedení s pohonem na CNG palivo.

Cílovou skupinou projektu budou nejen cestující z Liberce, Jablonce nad Nisou a blízkých obcí, kteří využívají městskou hromadnou dopravu zajišťovanou DPMLJ v městě Liberci pravidelně, ale i návštěvníci kraje.

Cena jednoho vozidla včetně příslušenství je 6 310 000,- Kč bez DPH (příslušenství – palubní počítače, informační panely, sčítací rámy a přijímač pro nevidomé).

Technické informace k novým autobusům IVECO Urbanway CNG (nově oproti stávajícím naftovým autobusům IVECO Urbanway):

-      motor IVECO CURSOR8 spalující CNG  (zdvihový objem 7,8l, výkon 213 kW při 2000 ot./min a kroutícím    momentu 1100 NM při 1100 ot./min.)

-      automatická převodovka VOITH Diwa6 (stejná jako u naftové verze)

-      oproti sériovému provedení je zde zesílena antikorozní ochrana podvozku včetně dodatečného zakrytí elektrické instalace a vzduchového příslušenství

-      2x dobíjecí zásuvka USB v prostoru pro cestující

-      vnitřní monitor TFT Bustec

-       možnost zajištění dveří kabiny řidiče o madlo cestujících na pravém předním podběhu (zamezí přístupu cestujících k předním dveřím) a vytvoření únikového prostoru řidiče předními dveřmi v případě potřeby

bus

<tm>

17/33 Tisková zpráva

Libercem opět projela adventní tramvaj. Cestující rozezpívali zakládající členové Severáčku.

Liberec, 13. 12. 2017

Již popáté proběhlo zpívání koled v tramvaji s dopravním podnikem a se zakládajícími členy Severáčku. Ve středu 13. prosince se cestující MHD stali „předskokany“ večerní celoplošné akce Česko zpívá koledy a rozezpívali dva tramvajové spoje již dopoledne a odpoledne.

Nečekané zpestření běžného cestování v adventním čase městskou hromadnou dopravou čekalo na cestující tramvají. Na trasu mezi terminálem MHD ve Fügnerově ulici, Horním Hanychovem a Lidovými sady vyrazila starší garda členů sboru Severáček, se kterými si za hudebního doprovodu mohli cestující zazpívat tradiční vánoční koledy.

Akce “ZPÍVEJME KOLEDY V TRAMVAJI“ se v Liberci konala už popáté. S nápadem oslovila dopravní podnik paní Eva Jiřičková, která se podílí na přípravě akce, výběru koled a účasti svých bývalých kolegů, dnes již seniorů, ze sboru, který byl založen v roce 1958. Letos tvořilo skupinu 16 členů. Zpívající sólisty doprovází vždy kytary i harmoniky.

Stejně jako v minulých letech, ani letos se cestující nemohli vymlouvat, že neznají texty koled. Dopravní podnik pro ně totiž připravil malé zpěvníčky.

Vánoční tramvaj objela celý Liberec hned dvakrát. Tramvaj vyrazila v 10:05 z Lidových sadů. Podruhé vyrazila do ulice Liberce o čtyři hodiny později. A výsledek?  Překvapení a spokojení cestující, kteří ve velkém děkovali za dobrý nápad, jak příjemně pobavit v době adventu.

DSC 8157 DSC 8189 DSC 8217 DSC 8224

<tm>

17/31 Tisková zpráva

Roční předplatné bude nahrazeno 365denním

Liberec, 28. 11. 2017

Časově nejdelší předplatné pro použití spojů integrovaného dopravního systému IDOL v zónách s MHD dosud umožňoval „roční kupon“, který si cestující mohl zakoupit vždy na období kalendářního roku. Od prosince bude Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou a.s. i další dopravci nabízet 365 denní předplatné.

Cestující si tak budou moci zvolit libovolný začátek platnosti takové jízdenky, cena ale zůstává stejná jako dosud. Dříve mohl cestující volit libovolně začátek předplatného maximálně u devadesátidenních jízdenek, roční jízdenku si mohl pořídit jen se začátkem platnosti 1. ledna a koncem na Silvestra téhož roku. Pokud si někdo pořídil roční jízdenku třeba až v únoru, tak mu platila jen do konce roku a předplatné na leden nevyužil. Novou jízdenku využije skutečně v délce 365 dní od zvoleného prvního dne platnosti. Do režimu 365 denních předplatných jízdenek přecházejí jak základní roční, tak třeba i zlevněné pro držitele Zlaté janského plakety a všechny další jízdní doklady integrovaného dopravního systému IDOL, tedy doklady pro tarifní zóny Liberec, Jablonec nad Nisou, relační doklady Liberec - Jablonec nad Nisou i celosíťové jízdní doklady IDOL. Rozsah nabídky jízdních dokladů ani jejich ceny se nemění. V zóně Jablonec nad Nisou se mění i půlroční jízdenky na 180 denní, zde je pak jedinou výjimkou zlevněná roční jízdenka vázaná svojí platností na školní rok.

Jízdenky IDOL nahrané na kartě Opuscard je možné využívat v rámci svojí platnosti vždy ve všech spojích integrovaného dopravního systému IDOL, který zahrnuje městskou hromadnou dopravu, všechny pravidelné vlaky včetně rychlíků a většinu autobusových linek v Libereckém kraji i v některých dalších lokalitách.

DPMLJ, a. s. a KORID LK spol. s r.o.

17/32 Tisková zpráva

Ulicemi Liberce opět projela tramvaj upozorňující na riziko nákazy HIV/AIDS

Liberec, dne 4. 12. 2017

Světový den boje proti HIV/AIDS, který připadá na 1. prosinec, připomínala už počtvrté v ulicích Liberce první prosincový den speciálně vyzdobená historická tramvaj. Polepená plakáty a ověšená nafouknutými balónky s obrázkem červené stužky jako znaku boje proti této nemoci jezdila na městské lince celé odpoledne. 

Účel celé akce, která budí zájem Liberečanů, je jasný. Riziko nákazy HIV/AIDS je stále aktuální, v tuzemsku se touto zákeřnou chorobou nakazilo za posledních dvaatřicet let více než 3 tisíce osob. Jen za období leden až říjen 2017 bylo nově zjištěno 218 případů, což naznačuje, že celkový počet za rok 2017 bude zhruba na úrovni roku 2015 a níže než rok 2016. „Mezi osobami s HIV převažují muži a to především ti, kteří mají nechráněný sex s jinými muži,“ shrnula manažerka Národního programu HIV/AIDS MUDr. Veronika Mičulková. 

Do osvětové kampaně se kromě libereckého dopravního podniku připojují také v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Českých Budějovicích, Teplicích a Opavě – členové Sdružení dopravních podniků ČR.  

O jízdu v osvětové tramvaji je každoročně velký zájem.  Dobrovolníci, z řad studentů zdravotní školy v Liberci, cestujícím v tramvaji zodpověděli veškeré dotazy týkající se tohoto zákeřného onemocnění. „Pro cestující tramvají se snažíme mít připravené speciální materiály, které nejsou nudné a zaujmou,“ doplnil ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc Mgr. Jiří Pavlát. Cestující byli štědří a postupně plnili svým dobrovolnými příspěvky kasičky sbírky na podporu prevence boje proti HIV/AIDS.Celé páteční odpoledne se Liberečané mohli také nechat anonymně vyšetřit na HIV nebo například syfilis ve speciální sanitce umístěné na terminále MHD ve Fügnerově ulici. Této možnosti využilo 48 osob na test HIV. Letos poprvé v Liberci, ne každý dostal po testování potěšující zprávu. Nově bylo v sanitce možné také testování na syfilis, této skutečnosti využilo 18 osob.  Podle Veroniky Mičulkové hlavně včasné odhalení viru v těle a okamžitá léčba může umožnit pacientům žít normální život a také bezinfekčnost. 

Zatímco v loňském roce vypravil pro tyto účely Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou moderní tramvaj Evo 2, letos se cestující svezli historickým vozem T3. „Vůz, který jsme pro tuto akci využili v loňském roce, právě mění „obutí“. Z toho důvodu jsme letos vypravili tramvaj, která patří do vozového parku Boveraclubu,“ doplnil ředitel dopravního podniku Ing. Luboš Wejnar. Dopravní podnik je připraven i nadále dle svých možností podporovat podobné osvětové aktivity a hledat cesty, jak pomoci oslovit co nejširší část veřejnosti.

1712 HIV 1 1712 HIV 2.jpeg

 

<TM>

17/30 Tisková zpráva

DOPRAVNÍ PODNIK SE PREZENTOVAL NA VELETRHU PRACOVNÍCH PŘÍLEŽITOSTÍ EDUCA MYJOB V LIBERCI

Liberec, 16. 10. 2017

Po několikaleté odmlce se Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou zařadil mezi společnosti a firmy, které se prezentovaly na veletrhu EDUCA MYJOB ve dnech 12. -14. 10. 2017.

V informačním stánku se střídali v roli konzultantů personalisté, komandující MHD, vedoucí řízení dopravy i referenti z provozně-technického úseku.

Dopravní podnik hledá nové zaměstnance na pozice řidička-řidič, ale i zámečníky a elektromechaniky.

„Několik vážných zájemců nás oslovilo a domluvili jsme se na osobní schůzce v dopravním podniku. Stále hledáme nové způsoby, jak do našich řad přivést více zájemců, ale v současné situaci, kdy většina firem také poptává zaměstnance, to skutečně není jednoduché,“ popsala situaci ing. Marcela Minaříková, vedoucí personálního oddělení DPMLJ, a.s.

Ředitel společnosti Ing. Luboš Wejnar zdůraznil, že je dobré prezentovat dopravní podnik na podobných akcích. „Zkoušíme také hledat vlastní cesty, jak případné zájemce oslovit.“ 

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou má svým zaměstnancům co nabídnout. Kromě jistoty stálého zaměstnání a pravidelného navyšování mezd, je to i řada zajímavých benefitů jako je zaměstnanecké jízdné, stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvky na životní pojištění nebo penzijní připojištění. (pozn. případní zájemci se mohou obrátit na zaměstnanecké oddělení tel. 485 344 137)

educa2017

<tm>