logo dpmlj

Překlad

15/30 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec, dne 17. 11. 2015

ZASTÁVKA MHD NESE JMÉNO ŘIDIČE TRAMVAJE LIBERECKÉHO DOPRAVNÍHO PODNIKU, CHARTISTY A DALŠÍCH 29 LIBERECKÝCH SIGNATÁŘŮ CHARTY 77

Odpor proti komunistickému režimu, symbolizovaný Chartou 77, připomíná v Liberci od 17. listopadu v  tramvajová zastávka Rybníček - Občasná. Nově nese označení „René Matoušek a další liberečtí signatáři Charty 77“ a je poctou třem desítkám Liberečanů, kteří se v mezidobí let 1977 – 1989 pod listinu CHARTY 77 podepsali a k boji o demokracii se nebáli hlásit.

Zastávka v této části města byla nakonec vybrána proto, že je nejblíže k vozovně dopravního podniku, ze které v letech 1976 až 1983 vyjížděl s tramvajemi pan René Matoušek jako jejich řidič. Právě René Matoušek byl podle svědectví nejvýraznější postavou undergroundu v Liberci, se všemi klady i zápory. Setkání a slavnostnímu odhalení pamětní desky s dalšími jmény signatářů CHARTY 77 byl přítomen jeho bratr a desítky hostů, Liberečanů a účastníků Pochodu proti zapomínání.

Po úvodním slovu primátora, představení projektu náměstkem Ivanem Langrem a slavnostním odhalení pronesl řeč kardinál Dominik Duka. Hosté shromáždění pak odjeli historickou tramvají T2 z typové řady vozidel, které René Matoušek v Liberci řídil, na náměstí F. X. Šaldy. Oficiální program po odhalení pamětní desky na zastávce MHD pokračoval přijetím hostů primátorem města Tiborem Batthyánym v historické budově liberecké radnice.