logo dpmlj

Překlad

14/41 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec 2. 12. 2014

DPMLJ zkouší další typ autobusu vhodného do provozu MHD.

Liberec je prvním městem v České republice, kde je k vidění zapůjčený kompaktní plně nízkopodlažní Midibus GX 137. Dopravní podnik tento typ vozidla testuje do 11. prosince 2014 a autobus bude zajišťovat spoje na lince č. 41. Jedná se o linku, kde je nasazován menší typ autobusu, které v současné době DPMLJ používá. Nepřehlédnutelně zelený autobus by měl cestující veřejnost oslovit svoji světlostí, prostorností a pohodlím při cestování.

Vůz GX 137 o délce 9,52 m a šířce pouze 2,33 m nabízí vynikající ovladatelnost díky vnějšímu stopovému poloměru zatáčení 8,170 m a je ideálním doplňkovým dopravním prostředkem do hůře dostupných oblastí, kde není možné služby MHD zabezpečit standardními vozidly. S pohodlným nástupem pojme až 70 sedících a stojících cestujících, a to díky třetím dveřím a centrálnímu prostoru, který je stejně velký jako u standardního autobusu. Autobus je vybaven plošinou pro vozíčkáře, místem pro invalidní vozík a sedadly pro cestující s omezenou pohyblivostí.

Charakteristické designové vlastnosti pro autobus GX 137:

  • Pohodlný nástup díky ploché nízké podlaze, nástupní výšce 320 mm u prvních dveří, plošině pro vozíčkáře a velkému prostoru proti druhým dveřím s nástupní výškou 330 mm.
  • Světlý interiér díky panoramatickému čelnímu sklu, prosvětlujícím otvorům ve střeše a trojúhelníkovému oknu, které nabízí širší výhled na město.
  • Pohodlí cestujících díky oknům s dvojitými skly a klimatizaci. K dispozici je 14 sedadel a jedno sklopné sedadlo
  • Ergonomické pracoviště řidiče a palubní deska s barevně zvýrazněnými prvky.
  • Předek vozu s denními světly na mřížce chladiče.

Tento autobus je poháněn 6válcovým dieselovým motorem uloženým podélně vzadu, který díky technologii HI-SCR (systému selektivní katalytické redukce) splňuje normy Euro VI. Motor Iveco Tector 7 (250 HP) je spojen s převodovkou VOITH D854.6 a zadní nápravou s dvojitou redukcí ZF AV 132-87°. Vůz je vybaven nezávislým zavěšením předních kol a je též nabízen ve dvoudveřové verzi.

Midibus GX 137 vyrábí společnost Heuliez Bus, značka městských autobusů patřící do skupiny CNH INDUSTRIAL N.V. Francouzský výrobce Heuliez Bus s 90letou historií inovací a udržitelnosti je prvotřídní specialista na městské autobusy s působností po celé Evropě. Společnost má zhruba 500 zaměstnanců a nachází se v Rorthais v západní Francii.

DPMLJ, a. s.

PC022180 PC022181 PC022186