logo dpmlj

Překlad

13/16 - TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec 14. května 2013

„Noc literatury“ nabídne četbu z knihy v interiéru staré tramvaje ve vozovně dopravního podniku, atmosféra tak bude dokreslena i podvečerním „zatahování“ vracejících se tramvají. V Liberci bude tento literární projekt vůbec poprvé.

Ve středu 15.5.2013 večer se otevře pro veřejnost brána tramvajové vozovny DPMLJ v Mrštíkově ulici (vjezd od Babylonu) v rámci projektu „Noc literatury“, kdy se setká veřejnost s literaturou na netradičních místech. Projekt v praxi vypadá tak, že herci z libereckých divadel čtou úryvky z novinek současné evropské literární tvorby. Čtenáři se v tu chvíli stávají diváky a posluchači přednesu známého herce na méně známém místě. Akce proběhne ve stejný čas ve 4 různých prostředích.

V dopravním podniku bude interiér tramvaje 6MT č. 117 patřit herci Markovi Sýkorovi, který zde bude předčítat úryvek z knihy Koupelna z tvorby belgického autora Jeana-Philippa Toussainta. Začátek čtení je v 18:00 a v půlhodinových intervalech bude probíhat až do 22:00 hodin.

Vedení společnosti podpořilo literární projekt již poněkolikáté. V roce 2011 se rozjela mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou tzv. literární tramvaj, ve které naprosto neotřelou a velmi moderní formou prezentoval poezii básník Pavel Novotný. Tramvajové poezii tehdy dali podobu svými výroky samotní cestující městské hromadné dopravy denně pozorující okolí na rozmanité meziměstské trati Liberec – Jablonec. Básník Novotný dal textům poetičnost, tak aby zaujaly.

I když by se mohlo zdát, že oba projekty spolu nesouvisí, mají jednu zcela zásadní a společnou myšlenku, zpopularizovat městskou hromadnou dopravu a přiblížit zázemí MHD veřejnosti.

„Naši cestující si zaslouží nejen kvalitní služby, ale také jejich zpříjemnění. To nabízejí právě tyto netradiční projekty, které cestující buď zastaví z celodenního shonu, nebo naopak u nich podpoří další směr jejich zájmu, ať již se jedná o dopravu nebo o moderní literaturu“, přiblížil myšlenku ředitel DPMLJ Luboš Wejnar.

Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ