logo dpmlj

Překlad

Tisková zpráva 24/02 - Elektrobus a odbavovací systém

Nové odbavovací zařízení spojené s nástupem elektromobility v dopravním podniku

Liberec, 20. 2. 2024

Změny v Integrovaném dopravním systému Libereckého kraje IDOL si vyžádaly také změny v odbavení cestujících ve veřejné dopravě MHD. Konečná podoba integrace největšího poskytovatele veřejné dopravy v Libereckém kraji byla stanovena až v dubnu 2023. Za necelých deset měsíců se Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a.s. (DPMLJ) podařilo zajistit 340 nových odbavovacích zařízení a 20 ks revizorských čteček. Všechna zařízení byla průběžně v lednu a únoru 2024 certifikována a implementována tak, že proces přeměny systému odbavení v Libereckém kraji je dokončen. Náklady na realizaci odbavovacího zařízení v dopravním podniku byly vyčísleny 10,9 milionů korun.

Vozidla MHD jsou NOVĚ vybavena prodejními zařízeními validátorem CVP48 na nákup jízdních dokladů (zelené barvy) od společnosti MIKROELEKTRONIKA spol. s r.o.

Zařízení cestujícím umožní nákup jízdního dokladu bankovní kartou a elektronickou peněženkou Opuscard a Opuscard+. Vytištěná jízdenka obsahuje QR kód, který umožní její používání v rámci Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje IDOL (např. v liberecké MHD si cestující zakoupí požadovanou jízdenku do cílové stanice v České Lípě, kdy se při přestupu již pouze prokazuje při kontrole vytištěným papírovým dokladem s QR kódem).

Zákazníkům je poskytnut z pohledu ochrany dat nejen bezpečnější systém, ale zkvalitnil se také stupeň elektronického odbavení. E-shop, přestupní integrovaná jízdenka s QR kódem nebo mobilní aplikace poskytují cestující veřejnosti nový moderní standard používání veřejné dopravy.

V nejbližším období se cestující setkají s novými odbavovacími zařízeními nejen ve stávajícím vozovém parku MHD, ale současně i v 1. kroku nástupu elektromobility v DPMLJ, kterým je nákup vlastního elektrobusu od společnosti SOLARIS.

Autobus s výrobním označením Solaris Urbino 12 elektrické je třídveřové nízkopodlažní vozidlo s kapacitou 72 cestujících, z toho 30 sedících. Klimatizována je kabina řidiče i prostor pro cestující. Elektrobus byl vyroben v roce 2019 a dosud jezdil jako předváděcí v různých městech Evropy. Zakoupen byl za 5,9 milionu korun.

DPMLJ v souladu s ustanoveními Zákona č. 360/2022 Sb. (Zákon o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících) je povinen postupně od roku 2025 do roku 2030 zabezpečit několik desítek nízkoemisních vozidel. Elektrobus fy Solaris je tak prvním vozidlem v MHD, který pomůže svými daty analyzovat ve specifických dopravních podmínkách Liberce jak technické parametry, tak jízdní vlastnosti vozidla ve skutečném provozu. Výstupy pak budou sloužit k nastavení podmínek nákupu dalších vozidel a příslušné související dobíjecí infrastruktury. 

 

DPMLJ, a. s.