logo dpmlj

Překlad

Tiskové zprávy 2015

15/37 TISKOVÁ ZPRÁVA

Obnovení provozu linky č. 39, linka do sportovního areálu Vesec bude v provozu pouze za vhodných sněhových podmínek

Liberec, 18. 12. 2015

Pro běžkaře a vyznavače zimních radovánek se od 25. 12. 2015 do 13. 3. 2016 opět rozjede linka městské hromadné dopravy č. 39. Jízdní řád zimních spojů linky č. 39 budou aktuálně ovlivňovat sněhové podmínky v lokalitě veseckého sportovního areálu.

Cestující najdou informace o provozu na www.dpmlj.cz nebo na zákaznickém centru MHD ve Fügnerově ulici v Liberci na tomto spojení: tel. 485 344 183, mob. 739 682 097.

Spoje sezonní víkendové linky budou odjíždět podle svého platného jízdního řádu z terminálu MHD ze stanoviště označeného č. 5 (odjezdové stání linky č. 21). K dopravě do areálu lze použít i současně provozované spoje linek č. 13, 24 a 26 směr Doubí Sídliště, do zastávky U střediska. Odkud čeká návštěvníky přibližně 10 minut chůze.

Nová zimní víkendová linka s označením 39 bude zajíždět až na parkoviště přímo v areálu, tak jako tomu bylo již v letních měsících. Rozdíl proti letnímu provozu (jízdnímu řádu) je, že kromě víkendových spojů jsou nově zařazeny dva spoje v pracovní dny v podvečerních hodinách, které by měly vylákat občany k večernímu lyžování.

Dopravní podnik zavedl sezonní autobusovou linku do sportovního areálu Vesec od 8. května do 30. září letošního roku. Linka byla navržena jako víkendová, sloužící převážně rodinám s dětmi a zájemcům sportovního vyžití všech možností, které areál nabízí.

Další informace zde.

<tm>

15/36 TISKOVÁ ZPRÁVA

Již po třetí se budou v tramvaji MHD v Liberci zpívat koledy. Bývalí členové pěveckého sboru Severáček doprovázeni hudebními nástroji zpříjemní cestování a připomenou slova českých koled.

Liberec, 16. 12. 2015

Akce s názvem „Zpívejme koledy v tramvaji“ potřetí rozezvučí libereckou městskou hromadnou dopravu, přesněji tramvaj EVO 2 na lince č. 2 a 3 ve třech předem vytipovaných spojích.
Tramvaj zařazená do běžného provozu MHD nabídne cestujícím příjemnější cestování a hlavně možnost připomenout si tradiční české koledy. Zpívat, hrát na harmoniky a kytary budou bývalí členové Severáčku, kterým jejich věk vůbec neubral elánu a chuť se o vánoční atmosféru podělit s ostatními cestujícími.

S nápadem oslovila dopravní podnik paní Eva Jiřičková, která se velmi snaživě podílí na přípravě akce, výběru koled a účasti svých bývalých kolegů ze sboru ve „zpívající“ tramvaji. Zítra se jich ve zpěvu vystřídá zhruba 17.
Cestující dostávají malé zpěvníčky, a tak se nevymlouvají ani nehledají slova. Slova dojetí a poděkování velké většiny cestujících, již každoročně k této akci patří. Společné zpívání od svého počátku nezaznamenalo zatím žádná negativa.
„ Věříme, že tomu tak bude i nadále a velmi děkujeme všem bývalým členů Severáčku, kteří se na zpívaní koled s cestujícími MHD podílí“, poděkoval ředitel DPMLJ Bc. Luboš Wejnar.
Snahou vedení dopravního podniku bude vypravit v adventním čase speciální víkendovou tramvaj, kde se budou zpívat koledy třeba celý den, a která bude očekávanou součástí adventu v Liberci stejně tak, jako je nyní již 13. let vypravovaná Čertovská tramvaj DPMLJ.

Zpívání v tramvaji typu EVO 2 je plánováno v časech:
1. zpívání v 10:04 ze zastávky Fügnerova směr Dolní Hanychov a zpět - cca 1 hod.
2. zpívání v 14:08 ze zastávky Fügnerova směr Dolní Hanychov a zpět – cca 1 hod.
3. zpívání v 17,14 – 18,30 hod. Fügnerova směr Dolní Hanychov a zpět - cca 1 hod.

IMG 4980 IMG 4982 IMG 4988 IMG 4993 IMG 5021 IMG 5007 IMG 5028

<tm>

15/34 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec, 3. 12. 2015

Dopravní podnik navštívil ministr dopravy Dan Ťok

Na krátkou návštěvu dopravního podniku dorazil ve čtvrtek 3. prosince ministr dopravy Dan Ťok. Za přítomnosti managementu společnosti proběhla krátká prezentace informující o činnosti DPMLJ. Ministr, v doprovodu členů představenstva dopravního podniku, krátce navštívil zázemí tramvajové vozovny v Tatranské ulici. Se zájmem si prohlédl tzv. těžkou údržbu tramvají, dále pak interiér tramvaje EVO 2 vybavenou validátory na placení bezkontaktní platební kartou a v posledních pár minutách jeho návštěvy "okouknul" nepřehlédnutelné historické tramvaje.

„Pana ministra nejvíce zaujala možnost placení bezkontaktní kartou, k tématu směřovalo i několik dotazů,“ doplnil ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar.

Ministr dopravy Dan Ťok během čtvrtka navštívil několik míst Liberce a Jablonce nad Nisou. Návštěvu odstartoval v Jablonci nad Nisou, kde byl se zastupitelstvem města a delegací z Ředitelství silnic a dálnic, Správou železniční dopravní cesty a Státním fondem dopravní infrastruktury jednat o novém územním plánu Jablonce nad Nisou a obchvatu města. Zajímal se také o prodloužení tramvajového vedení do centra města Jablonec nad Nisou. Ve své návštěvě pokračoval v Liberci, kde přes svůj velmi plný program zavítal právě do DPMLJ. 

 

15/35 TISKOVÁ ZPRÁVA

Vytápění nástupišť tramvajových zastávek MHD Liberec

Liberec, dne 14. prosince 2015

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. postupně vybavuje své tramvajové zastávky vyhřívanými nástupišti. Před letošní zimou je již k dispozici celkem 29 nástupních ploch, vybavení bylo instalováno především při rekonstrukci tramvajových tratí. Posledních 12 míst přibylo při letošních opravách tramvajové trati do Jablonce nad Nisou.

Pro dopravce nebylo v minulých letech jednoduché odpovídajícím způsobem reagovat na aktuální spad sněhu či tvorbu námrazy na nástupních plochách zastávek. Zejména v horských klimatických podmínkách regionu prioritu dostává zimní údržba tratě samotné, aby byl zajištěn provoz tramvají. Téměř současně vyrážejí na úklid zastávek další pracovníci, na některé se ale dostávají dříve a na některé později. V případě kalamitní situace jde pak doslova o sisyfovskou, nikdy nekončící, práci.

Nyní jsou plochy rekonstruovaných nástupišť vyhřívány prostřednictvím speciálních topných kabelů automaticky na základě impulzu z termostatu. K tomu je využíván proud z troleje pro napájení samotných tramvají, což má hned několik výhod. Odpadá tím napájení z klasické distribuční sítě, přičemž je využíváno levnějších tarifů nasmlouvaných dopravním podnikem s distributorem. Zapojení výrazně zlevní i využití rekuperace vzniklé při brždění tramvají do zastávek, zjednodušeně řečeno, modernizované tramvaje vyrábí při brždění proud, který buďto využije jiný vůz na trati při rozjezdu, nebo právě topení na zastávce a tento proud se nemusí mařit v brzdovém odporníku v tramvaji.

„Zařízení na zastávce se uvede v činnost automaticky při poklesu teploty pod 4oC, nedochází k námraze na nástupišti a napadaný sníh ihned odtává. Všechna takto vybavená nástupiště zůstávají čistá a nemusí k nim vyjíždět pracovníci dopravního podniku. Nejdůležitější je však zvýšení bezpečnosti cestujících a eliminace úrazů v zimním období“ uvedl předseda představenstva dopravního podniku Ing. Pavel Šulc.

Tento způsob ošetření zastávek je také výborným ekologickým řešením. Není nutné používat posypovou sůl a eliminuje se na minimum i prašnost.

„Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. je v případě využití této technologie ošetření tramvajových zastávek v čele před podobnými provozy v České republice a zřejmě i nějaký čas zůstane, protože i do budoucna počítáme s vybavením dalších zastávek“ doplnil Bc. Luboš Wejnar, ředitel DPMLJ.

1 23 3

15/33 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec, 1. 12. 2015

Ulice Liberce brázdila již podruhé osvětová tramvaj boje proti AIDS.

Stejně jako v loňském roce, tak i letos, se Dopravní podnik měst Liberce

a Jablonce nad Nisou zapojil do osvětové kampaně proti AIDS.

 

Ulicemi Liberce proto celé odpoledne v úterý 1. prosince projížděla tematicky vyzdobena osvětová tramvaj, která nejen svezla cestující zdarma, ale navíc informovala o prevenci proti této zákeřné chorobě, kterou ve světě onemocnělo už kolem 60 milionů lidí. Liberečané se navíc během celého odpoledne mohli nechat bezplatně vyšetřit - testovat ve speciální sanitce.

„Lidé mají o vyšetření zájem, nevadí jim ani čekat ve frontě. Vloni jsme v Liberci otestovali kolem 60 lidí, což je pěkné číslo,“ řekl zástupce ředitele Domu světla Július Szabó. Právě tahle organizace za osvětovou kampaní stojí. V Liberci vyjela osvětová tramvaj už podruhé. Poprvé to bylo před rokem. „Jsou města, kde se musíme víceméně vtírat, v Liberci jsme ale cítili, že čekají a projekt podpoří. Za to jsem velmi rád,“ dodal.

I kvůli velkému zájmu letos dopravní podnik na akci vyčlenil tramvaj s označením EVO 2 s největší kapacitou cestujících. „Problematika boje proti AIDS se musí neustále připomínat a musíme se mít neustále na pozoru. Jsem proto moc rád, že byl opět využit náš tramvajový provoz k propagaci. Na základě zkušeností z prvního ročníku jsme se rozhodli maximálně rozšířit kapacitu tramvaje,“ dodal ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar. Informace všem cestujícím letos podávaly budoucí zdravotní sestřičky z liberecké Technické univerzity.

Akce i letos proběhla záměrně 1. prosince, tedy v den boje proti AIDS. Virus HIV, který může způsobit syndrom získaného selhání imunity (AIDS), byl poprvé identifikován v roce 1981. V České republice je podle posledních čísel 2567 HIV pozitivních, v Libereckém kraji je to pak něco málo přes 50.

 „Počet nakažených ale velice rychle stoupá. Dříve to bylo kolem několika desítek osob za rok, dneska je to už za jediný měsíc 28 osob. Za rok je to přes 200 případů. Je přitom spousta lidí, kteří jsou pozitivní a ani o tom nevědí,“ dodala Hana Knížová z Krajské hygienické stanice pro Liberecký kraj. Testování je přitom bezplatné a každý ho může podstoupit i anonymně. „Testování navíc probíhá na osmnácti místech,“ uzavřela.

Na terminálu MHD se v přistavené sanitce od 14:00 – 17.30 hodin se na akci nechalo testovat 69 osob.