logo dpmlj

Překlad

Tiskové zprávy 2019

Tisková zpráva 19/29 - výluka tramvajové linky č.3

Oprava tramvajové trati v Hanychovské ulici si vyžádá krátkodobou nedělní výluku v tramvajovém provozu.

Liberec, dne 5. prosince 2019

Rychlá oprava tramvajové kolejnice si vyžádá výluku na tramvajové lince číslo 3 (Lidové sady ZOO – Horní Hanychov). Práce jsou naplánovány na neděli 8. 12. 2019. K omezení tramvajového provozu dojde v době od cca 7,30 hod. do cca 16 hodin. Důvodem přerušení dopravy je nutná oprava tramvajové trati v Hanychovské ulici.

„V daném místě budou vloženy dvě šestimetrové nové kolejnice do panelů BKV. Oprava koleje je nutná a tento termín byl vybrán tak, aby výluka co nejméně zkomplikovala dopravu ve městě,“ doplnil Ludvík Lavička, provozně-technický ředitel DPMLJ.

V úseku Rybníček – Horní Hanychov bude tramvajová doprava nahrazena autobusy s označením X3, linka pojede podle platného jízdního řádu.  Přestupní stanice mezi náhradní autobusovou dopravou do Horního Hanychova a tramvajovou dopravou do Lidových sadů bude zastávka „Rybníček“ v ulici Tatranská. Tramvajová linka č. 3 bude zastavovat v obou směrech i na zastávce „Rybníček“ na tř. 1. Máje. Informace o nasazení nízkopodlažních vozidel po dobu výluky podá cestujícím přímo provozní dispečink na telefonním čísle 485 344 192.

 

Poslední a první spoje vedené tramvajovými vlaky:

Poslední tram. spoj l. č. 3 odjíždí z Horního Hanychova do Lidových sadů v 7:01 hod.

Poslední tram. spoj l. č. 3 odjíždí z Lidových sadů do Horního Hanychova v 6:25 hod.

První tram. spoj l. č. 3 odjíždí z Horního Hanychova do Lidových sadů v 16:20 hod.

První tram. spoj l. č. 3 odjíždí z Lidových sadů do Horního Hanychova v 15:51 hod.

 

Vedení DPMLJ, a. s. se omlouvá cestující veřejnosti za tuto skutečnost při cestování MHD.

Děkujeme za pochopení.

Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ a.s.

Tisková zpráva 19/28 - mimořádná událost v tramvajovém provozu

Mimořádná událost v tramvajovém provozu.

Liberec, dne 4. prosince 2019

Dnes v 6:01 hodin došlo k mimořádné události v tramvajovém provozu v Liberci, Dolním Hanychově. V ulici Ještědská se srazily dvě tramvajové soupravy. Jeden z vozů zůstal převrácen na bok. Řidič jedné ze souprav byl odvezen k lékařskému ošetření do Krajské nemocnice Liberec, je již v pořádku doma. Ke zranění dalších osob nedošlo.

Poškozeny byly dva tramvajové vozy. Převrácený vůz byl opět usazen do kolejiště za pomoci 2 jeřábů a hasičské techniky. Poškozené tramvaje budou během dne postupně odtaženy do vozovny DPMLJ.

Provoz tramvajových linek č. 2 a 3 byl ranní špičce nahrazen autobusovou dopravou v úseku Rybníček – Horní Hanychov. V 9:35 hodin se liberecké tramvaje opět vrátily na své trasy a provoz na městských tramvajových linkách byl obnoven.

„Škoda na převráceném voze je zatím pouze odhadována na přibližně půl milionu korun,“ konstatoval místopředseda představenstva Martin Pabiška. Případ je nadále v šetření drážní inspekce a Policie ČR.

Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ a.s.

Tisková zpráva 19/26 - osvětová AIDS tramvaj

Popáté přistavuje dopravní podnik na terminál MHD osvětovou tramvaj a odběrovou testovací sanitku. Na Liberecku roste počet případů HIV.

Liberec 28. 11. 2019

Významný podíl na preventivních akcích na Liberecku má každoročně také Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s. (DPMLJ), který společně s Českou společností AIDS pomoc, z. s, (ČSAP) pořádá, při příležitosti Světového dne boje proti AIDS, akci s názvem Osvětová AIDS tramvaj. Úspěšně odhalené případy HIV znamenají, že preventivní aktivity a podpora testování dopravním podnikem mají svůj smysl.

Podle údajů Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu je ke konci září na Liberecku evidováno 95 případů HIV infekce. Poslední roky je zaznamenán vzrůstající trend. V roce 2017 byl na Liberecku diagnostikován 1 případ HIV, v roce 2018 pak 3 případy HIV. Letos za devět měsíců roku je to už 5 případů. (1 žena a 3 muži z Liberce, 1 muž okr. Česká Lípa).

První prosinec si lidé na celém světě připomínají jako Světový den boje proti AIDS. Česká společnost AIDS pomoc, která má prevenci a boj proti AIDS v České republice jako jeden ze svých hlavních úkolů, pořádá při této příležitosti řadu osvětově-preventivních akcí. Již tradičně se do spolupráce aktivně zapojuje právě liberecký dopravní podnik.

„Snažíme se být společensky odpovědnou firmou. V průběhu celého roku podporujeme hned několik veřejně prospěšných projektů a aktivit,“ zdůraznil Ing. Michal Zděnek, M.A., předseda představenstva DPMLJ.

Přistavení „osvětové AIDS tramvaje“ libereckého dopravního podniku, propagace prevence a zajištění odběrové sanitky na terminálu MHD, se tak koná v Liberci již popáté. Letos se společná akce neuskuteční 1. prosince, ale mimořádně již ve čtvrtek 28. listopadu.

Osvětová AIDS tramvaj bude na terminálu ve Fügnerově ulici od 14:00 – 17:00 hodin. Její posádku budou tvořit pracovníci Domu světla. V tramvaji dostane veřejnost informace o problematice HIV a AIDS, preventivní a informační materiály a prodávat se zde budou odznáčky představující červenou stužku - mezinárodní symbol sympatií s HIV pozitivními a nemocnými AIDS a symbol boje proti AIDS.

V bezprostřední blízkosti tramvaje bude tradičně umístěna odběrová sanitka a mobilní poradna v jednom. Sanitka nabídne zájemcům možnost nechat anonymně a bezplatně testovat s okamžitým výsledkem na HIV a syfilis a případně žloutenku typu C. Poradenství a testování v odběrové sanitce se bude také poskytovat od 14 do 17 hodin.

„Důležité je znát svůj HIV status,“ říká Jiří Pavlát, ředitel Domu světla z České společnosti AIDS pomoc. „Včasné odhalení infekce má významný vliv na úspěšnost léčby a délku života. Bohužel i v dnešní době se setkáváme s tzv. pozdním odhalením HIV infekce, kdy je klient už ve stadiu AIDS a to výrazně komplikuje jeho šance na kvalitní život do budoucna. Tyto pozdní záchyty jsou zbytečné, protože infekci lze otestovat během několika minut v sanitce. Proto neváhejte a využijte možnost se otestovat v Liberci v sanitce,“ zdůraznil Jiří Pavlát. Testování v Liberci letos finančně podpořil Státní zdravotní ústav. 

 

Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ a.s., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tisková zpráva 19/27 - Večerní nástup předními dveřmi do vozidel MHD zůstává.

Liberec, dne 2. prosince 2019

Od 1. prosince 2019 se uvažovalo o změně povinnosti cestujících nastupovat do vozidel městské dopravy v Liberci pouze předními dveřmi.

Od tohoto záměru se v tuto chvíli upouští. O zachování večerního nástupu výhradně předními dveřmi rozhodlo společné jednání dozorčí rady Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou se zástupci Statutárního města Liberce, které proběhlo ve čtvrtek 28. 11. 2019.

„Změna rozhodnutí byla na základě většinového požadavku občanů, kterým se to nelíbilo. Požádali jsme vedení dopravního podniku, zda by to mohli přehodnotit,“ popsal změnu stanoviska Mgr. Petr Žídek, předseda dozorčí rady DPMLJ.

Pro cestující MHD se tedy nic nemění. Vše zůstává dle stávajících Smluvních a přepravních podmínek.

K omezení nástupu na jedny dveře u řidiče bylo historicky přistoupeno od roku 2001. Tehdy byla jako první linka s upraveným nástupem předními dvěřmi tramvajová linka číslo 11 mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Důvodem opatření byl nárůst černých pasažérů. Postupně pak do roku 2005 se nástup do vozidel pouze předními dvěřmi rozšířil také na ostatní linky MHD provozované dopravním podnikem. Omezení v nástupu mělo zabránil v nástupu nejen černým pasažérům, ale hlavně osobám  obtěžujícím svým chováním ostatní cestující nebo vozidlo poškozující a znečišťující.

 

Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ a.s., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tisková zpráva 19/24 Sametová tramvaj

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou společně s Boveraclubem vypravuje v neděli 17. listopadu do ulic Liberce „SAMETOVOU TRAMVAJ“.

Liberec, 14. listopadu 2019

Na tradiční jízdy historických tramvají v den Státních svátků, vyjede v Liberci 17. listopadu tramvaj Tatra T3M č. 8106 na zvláštní linku č. 1 po trase Lidové sady – Dolní Hanychov a zpět. 

Tento již historický vůz je zachován v podobě, v jaké si ho cestující pamatují z doby před třiceti lety z Liberce a z Prahy, kde tramvaje jezdily v rámci listopadových událostí náležitě vyzdobeny. 

17. listopadu 2019, v Den boje za svobodu a demokracii, bude v salonu vozu nainstalována výstava fotografií Milana Drahoňovského. Liberecký fotograf Drahoňovský statečně a aktivně svými snímky mapoval tehdejší revoluční události právě ve městě pod Ještědem, které nezaostávalo za celonárodními nepokoji spojenými se Sametovou revolucí 1989. Při nedělní tzv. “sametové jízdě“, jak ji výstižně nazvali členové Boveraclubu, si cestující mohou prohlédnout improvizovanou výstavu fotografií a připomenout si události před 30. lety. Kniha libereckého fotografa bude přímo v tramvaji také k prodeji. Listopadová sváteční jízda tétrojky bude bezesporu tedy mnohem vzpomínkovější než kdy jindy. 

Jízdní řád historické linky č. 1 je umístěn na www.dpmlj.cz, www.boveraclub.com.

IMG_20191114_095745.jpg IMG_20191114_095735_1 (002).jpg