logo dpmlj

Překlad

Tiskové zprávy 2014

14/43 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec, 19. 12. 2014

Koledy se v tramvaji MHD zpívaly a ještě se v sobotu zpívat budou.

Akce s názvem Zpívejme koledy v tramvaji, kterou již podruhé připravil DPMLJ a bývalí členové Severáčku, rozezvučila ve středu 19. prosince novou libereckou tramvaj EVO 2. Zpívalo se tak dlouho, dokud skupině bývalých sboristů Severáčku hlasivky stačily.
Tramvaj zařazená do běžného provozu MHD nabízela cestujícím příjemné cestování v adventním čase, dále pak možnost zazpívat si a ze zpěvníčku s desítkou koled, který se v tramvaji rozdával, a připomenout si mnohdy zapomenuté texty koled. Pravidelní cestující byli zpočátku rozpačití, ale většina byla po chvíli dojata a nešetřila poděkováním.

Vzhledem k radosti, kterou posádka tramvaje nabízela, vyjede tramvaj EVO 2 opakovaně také v sobotu 20. 12. 2014 v 16:00 hodin na trase linky č. 3.
Vedení dopravního podniku srdečně děkuje všem bývalým členům Severáčku a svým zákazníkům, že dokázali a určitě společně dokáží i v sobotu navodit dobrou náladu při cestování městskou dopravou. Příjemné chvíle k adventnímu času právem patří.

141219 TZ severacek

DPMLJ, a.s.

14/42 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec, 8. 12. 2014

DPMLJ úspěšně potvrdil CERTIFIKÁT ISO

Obchodní a společenskou prestiž zvyšuje firmám Certifikace systému managementu organizace podle ISO 9001, dopravní podnik certifikaci opěT letos obhájil.

V listopadu 2014 Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou úspěšně absolvoval recertifikační audit ISO 9001:2009 a získal tak certifikát na další tříleté období. Tento audit proběhl nejen na správě společnosti, ale také na jednotlivých vybraných střediscích, a to garáže BUS Vilová ulice a na terminálu MHD Fügnerova. Kontrolovány byly změny ve společnosti, odpovědnost vedení a činnost managementu v oblasti kvality nabízených služeb, řízení dokumentace, zlepšování, stížnosti a komunikace se zákazníky, personalistika, řízení informačního systému, péče a technický stav vozidel a MTZ. Přínos této certifikační normy je značný, od vysoké kvality poskytovaných služeb, možnosti optimalizace nákladů, až po zvýšení důvěry veřejnosti a státních institucí.

K certifikovaným činnostem a službám podléhající normám ČSN EN ISO 9001:2009 patří poskytování služeb MHD pro města Liberec a Jablonec nad Nisou.

CERTIFIKAT 2014

14/41 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec 2. 12. 2014

DPMLJ zkouší další typ autobusu vhodného do provozu MHD.

Liberec je prvním městem v České republice, kde je k vidění zapůjčený kompaktní plně nízkopodlažní Midibus GX 137. Dopravní podnik tento typ vozidla testuje do 11. prosince 2014 a autobus bude zajišťovat spoje na lince č. 41. Jedná se o linku, kde je nasazován menší typ autobusu, které v současné době DPMLJ používá. Nepřehlédnutelně zelený autobus by měl cestující veřejnost oslovit svoji světlostí, prostorností a pohodlím při cestování.

Vůz GX 137 o délce 9,52 m a šířce pouze 2,33 m nabízí vynikající ovladatelnost díky vnějšímu stopovému poloměru zatáčení 8,170 m a je ideálním doplňkovým dopravním prostředkem do hůře dostupných oblastí, kde není možné služby MHD zabezpečit standardními vozidly. S pohodlným nástupem pojme až 70 sedících a stojících cestujících, a to díky třetím dveřím a centrálnímu prostoru, který je stejně velký jako u standardního autobusu. Autobus je vybaven plošinou pro vozíčkáře, místem pro invalidní vozík a sedadly pro cestující s omezenou pohyblivostí.

Charakteristické designové vlastnosti pro autobus GX 137:

  • Pohodlný nástup díky ploché nízké podlaze, nástupní výšce 320 mm u prvních dveří, plošině pro vozíčkáře a velkému prostoru proti druhým dveřím s nástupní výškou 330 mm.
  • Světlý interiér díky panoramatickému čelnímu sklu, prosvětlujícím otvorům ve střeše a trojúhelníkovému oknu, které nabízí širší výhled na město.
  • Pohodlí cestujících díky oknům s dvojitými skly a klimatizaci. K dispozici je 14 sedadel a jedno sklopné sedadlo
  • Ergonomické pracoviště řidiče a palubní deska s barevně zvýrazněnými prvky.
  • Předek vozu s denními světly na mřížce chladiče.

Tento autobus je poháněn 6válcovým dieselovým motorem uloženým podélně vzadu, který díky technologii HI-SCR (systému selektivní katalytické redukce) splňuje normy Euro VI. Motor Iveco Tector 7 (250 HP) je spojen s převodovkou VOITH D854.6 a zadní nápravou s dvojitou redukcí ZF AV 132-87°. Vůz je vybaven nezávislým zavěšením předních kol a je též nabízen ve dvoudveřové verzi.

Midibus GX 137 vyrábí společnost Heuliez Bus, značka městských autobusů patřící do skupiny CNH INDUSTRIAL N.V. Francouzský výrobce Heuliez Bus s 90letou historií inovací a udržitelnosti je prvotřídní specialista na městské autobusy s působností po celé Evropě. Společnost má zhruba 500 zaměstnanců a nachází se v Rorthais v západní Francii.

DPMLJ, a. s.

PC022180 PC022181 PC022186

14/40 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec 1. 12. 2014

V pondělí 1. prosince 2014 vyjela vůbec poprvé v Liberci Osvětová tramvaj AIDS.

Dnes symbolicky vyjela do centra Liberce, Osvětová tramvaj AIDS. Její posádku tvoří tým koordinátorů a  specialisté na problematiku HIV. Dnešní den, je Světovým dnem boje proti AIDS, a tak všichni zúčastnění jsou připraveni odpovídat na otázky široké veřejnosti k tomuto tématu. Tramvaj vyjela ve 14:00 hodin dle speciálního jízdního řádu a bude projíždět Libercem do 18:00 hodin na trase Dolní Hanychov - Lidové Sady.

Součástí projektu prevence boje proti AIDS bylo také přistavení testovací sanitky, a to ve 14 hodin na terminálu MHD. V sanitním voze bylo a je stale možné nechat se testovat odběrem krve a získat výsledek testu během několika minut. O testování v sanitce byl obrovský zájem veřejnosti v podstatě ihned po jejím najetí na stanoviště. Sanitka nabízí testování dnes až do 18:00 hodin.

Součástí akce byla TISKOVÁ KONFERENCE DPMLJ pořádaná k danému tématu. Setkání s novináři se uskutečnilo přímo v tramvaji na terminálu MHD a jako hosté přijeli projekt podpořit zástupci US embassy v Praze, kteří si jako první společně s ředitelem DPMLJ nechali na místě testovat svoji krev.

Hosté tiskové konference:

politický tajemník pro lidská práva a protikorupční activity Andrew Lederman
náměstek primátora SML Tomáš Kysela
ředitel DPMLJ Bc. Luboš Wejnar
Česká společnost AIDS pomoc o. s., ředitel Domu světla Jiří Pavlát
Národní manažerka Boje proti AIDS MUDr. Veronika Šikolová
politická asistentka US embassy Kristýna Džmuráňová

DPMLJ, a. s.

20141201 135454 20141201 140531 20141201 140617

14/39 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec 25. 11. 2014

Za nákup jízdenky bezkontaktní platební kartou přímo ve vozidle MHD byl liberecký dopravní podnik právem oceněn

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. převzal v Obecním domě v Praze cenu magazínu Egovernment v kategorii nejlepších projektů elektronizace veřejné správy – za nejlepší platební inovaci v roce 2014.

Magazín Egovernment již dvanáctým rokem sleduje v České republice postup informatizace a elektronizace veřejné správy a společnosti obecně. Snahou magazínu je shromáždit a prezentovat nejzajímavější projekty elektronizace veřejné správy. Letos proběhl již 9. ročník soutěže, která je určena každému, kdo v rámci veřejné správy ČR realizoval jakýkoliv projekt elektronizace. Není podstatné, zda se jedná o malý či velký, lokální či republikový projekt. V rámci objektivity jsou projekty porovnávány ve 4. kategoriích: centrální projekty, projekty krajů, projekty měst (městských částí) a projekty obcí. Novinkou roku 2014 byla cena „MasterCard cena rozvoje“. Celkem bylo letos přihlášeno 32 projektů.

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ), v rámci pilotního projektu realizovaného ve spolupráci se společnostmi MasterCard a ČSOB, instaloval do tramvaje EVO2 validátory umožňující akceptaci bezkontaktních platebních karet. „Nákup jízdenky MHD tímto způsobem byl představen cestující veřejnosti již 20. září 2014 a od 1. 11. 2014 přešel nový systém odbavení do běžného provozu“ upřesnil ředitel DPMLJ Luboš Wejnar.

Dopravní podnik velmi aktivně reagoval na požadavky trhu, kdy podle průzkumu MasterIndex1, by chtělo 52% Čechů platit ve veřejné dopravě bezkontaktní platební kartou a za tuto realizaci včera v Obecním domě v Praze převzali zástupci města a vedení společnosti ocenění.

„Vedle instalace jízdenkového automatu v centru města, akceptujícího bezkontaktní platební kartu, je zavedení této možnosti přímo v tramvaji dalším počinem DPMLJ, který usnadňuje nákup jízdních dokladů jak nepravidelným cestujícím z Liberce, tak turistům z Čech i ze zahraničí“ uvedl k projektu náměstek primátorky Jiří Šolc.

DPMLJ, a.s.

OCENĚNÍ

14/38 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec, 30. 10. 2014

Nákup jízdenky MHD bezkontaktní kartou přímo ve vozidle můžou jako první v Česku realizovat cestující městské hromadné dopravy v Liberci

Dopravní podnik v Liberci spouští od 1. 11. 2014 nový systém odbavení zákazníků MHD v tramvaji EVO2 do standardního provozu

V rámci pilotního projektu realizovaného ve spolupráci Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) se společnostmi MasterCard a ČSOB jsou tramvaji EVO2 instalovány validátory umožňující akceptaci bezkontaktních platebních karet. Rozšíření této služby bylo představeno cestující veřejnosti a zástupcům médií již 20. září 2014, a nyní přechází zařízení ze zkušebního do ostrého provozu. Dopravní podnik tak reaguje na požadavky trhu, kdy podle průzkumu MasterIndex , by chtělo 52% Čechů platit ve veřejné dopravě bezkontaktní platební kartou.

Validátory pořídil DPMLJ za výrazné podpory společností MasterCard a ČSOB. Vedle pořízení samotných validátorů musel dopravní podnik výrazně rozšířit i svůj backoffice, který mu umožní validátory na dálku spravovat. Náklady na úpravu backoffice byly uhrazeny z rozpočtu DPMLJ a to především díky podpoře představenstva dopravního podniku, které zavedení této inovativní metody schválilo.

Nákup jízdenky je pro cestující skutečně komfortní. Cestující pouze na validátoru zvolí požadovanou jízdenku a přiloží svoji bezkontaktní bankovní kartu. Během okamžiku je jízdenka zaplacena a vytištěna. Ve validátoru lze zakoupit papírovou jízdenku pro tarifní zónu Liberec, a to ve variantě základní a zlevněná. Držitel karty samozřejmě může koupit jízdenku nejen sobě, ale i svým spolucestujícím. Každou jízdenku je však potřeba zakoupit zvlášť. Nové validátory cestující snadno poznají podle symbolu používaného pro bezkontaktní platby. Jedná se o jednoduchý a velmi bezpečný způsob platby.

Přestože byl nový způsob elektronického odbavování cestujících představen už 20. září, pro cestující veřejnost bude akceptace bezkontaktních platebních karet na validátorech v tramvaji EVO2 spuštěna až k 1. 11. 2014. Důvodem bylo důkladné testování nové technologie. Dodavatelem validátorů je firma Mikroelektronika.

„Testování probíhalo v několika fázích, od testování zařízení „na stole“ až po testování v ostrém provozu, kterého se zúčastnili například řidiči a revizoři DPMLJ“ říká ředitel DPMLJ Luboš Wejnar.

„Přesto budeme cestující žádat o jakousi součinnost a případnou toleranci. Přece jen se jedná o pilotní projekt, první svého druhu v ČR. Všechny připomínky a podněty, které od cestujících obdržíme, budeme vyhodnocovat a případně i zapracovávat.“, zdůraznil před spuštěním ostrého režimu nákupu jízdného ředitel DPMLJ Luboš Wejnar.

"Těší mne, že se nám po necelém roce spolupráce s dopravním podnikem podařilo umožnit cestujícím v Liberci zaplatit za jízdenku bezkontaktní kartou přímo v tramvaji. Je to další krok k tomu, abychom jednou vůbec nemuseli po kapsách hledat drobné ani bankovky," říká Martina Kirchrathová, ředitelka pro rozvoj komerčních řešení MasterCard pro Českou republiku a Slovensko.

DPMLJ, a. s.

14/37 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec, dne 8. října 2014

Nová autobusová linka MHD k libereckému krematoriu se rozjede v polovině října.

S účinností od 15. října 2014 zavádí DPMLJ novou autobusovou linku č. 38. Linka bude odjíždět dle platného jízdního řádu z terminálu MHD, ve Fügnerově ulici, stanoviště č. 5 (odjezdové stání linky č. 21) a provoz této linky bude zajišťován malokapacitním autobusem.

Statutární město Liberec společně s dopravním podnikem mělo zájem, aby se linka rozjela již před blížícím se dnem Památky zesnulých. Rozsáhlá rekonstrukce ulice U Krematoria se ovšem kvůli opravně posouvá, a tak linka bude zatím provozována po náhradní trase přes ulici Na Perštýně obousměrně.

DPMLJ, a. s.

14/36 TISKOVÁ ZPRÁVA

Na neoprávněný výlep reklamních nosičů bylo nuceno reagovat vedení DPMLJ

Liberec, dne 6. 10. 2014

Dnes vedení DPMLJ na základě upozornění Městské policie Liberec provedlo demontáž nepovolených reklamních nosičů, které byly umístěny bez uzavření řádného smluvního vztahu mezi objednavatelem reklamy a DPMLJ.

Dopravní podnik se snaží maximálně vyhovět všem volebním stranám a politickým hnutím a nabízí jim různé typy reklam a propagace bez zvýhodńování jakéhokoliv subjektu. Podmínky jsou pro všechny stejné a musí odpovídat obchodním podmínkám reklamního oddělení DPMLJ.

Dnes v dopoledních hodinách byla na upozornění Městské policie Liberec provedena demontáž reklamních nosičů (tzv. lamposterů), u kterých nebyly před instalací řádně splněny obchodní podmínky - nebyla odsouhlasena objednávka a volební kampaň nebyla uhrazena před montáží.

Nepovolené reklamy se objevily na trolejovém vedení v noci na pondělí, výlep realizovalo hnutí Změna pro Liberec.

Navíc nedošlo ze strany dopravního podniku k odsouhlasení grafického provedení reklamy, které je nutné, aby se předešlo případným zásahům do osobnostních práv označených nebo citovaných osob.

DPMLJ jako řádný hospodář považuje za nezbytné předcházet soudním sporům a nechce dávat sebemenší příčinu pro vyvolání případného soudního sporu.
Právě proto si dopravní podnik vyhrazuje právo odsouhlasit obsahy kampaní.

S obchodními podmínkami DPMLJ pro zadávání reklamy mají možnost se zájemci seznámit předem.

DPMLJ, a. s.

14/35 TISKOVÁ ZPRÁVA

Přes tři tisíce návštěvníků průběžně korzovalo v areálu tramvajové vozovny DPMLJ v Liberci v sobotu 20. září na Dni otevřených dveří.
Letos poprvé byla do programu dne zařazena tisková konference s cílem prezentovat novinářům nový způsob odbavení cestujících přímo ve vozidle MHD, a to bezkontaktní platební kartou.

Pouze jednou v roce se otevřou brány liberecké vozovny tramvají se zázemím DPMLJ široké veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout zákulisí libereckého tramvajového provozu, přičemž za nejzajímavější zpřístupněné místo je tzv. „hala těžké údržby“, kde je možné shlédnout demontované tramvaje a jejich podvozky.

Vystavena byla vozidla MHD, která jsou součástí vozového parku DPMLJ. Zejména ti mladší uvítali možnost vyzkoušet si stanoviště řidičů jednotlivých typů vozů.
Již podruhé pořadatelé akce zakomponovali do sobotního programu expozici s multifunkčním programem „Bezpečně s námi“, informující o bezpečnosti v silničním provozu v souvislosti s veřejnou dopravou.

K akci již tradičně patřila historická vozidla, která přijela do vozovny hromadně v dlouhé koloně z Lidových Sadů. Staré tramvaje a autobusy pak po celý zbytek dne vozily zájemce na zvláštních linkách, přičemž i přes svůj věk zvládly dohromady ujet přes 350 kilometrů svézt přes půldruhého tisíce cestujících. Vozy v péči spolku Boveraclub doplnily autobusy i s obsluhou z Technického muzea v Brně a tramvajového muzea v Chemnitz. Lákadlem byl pak i levostranný anglický autobus Leyland řízený osobně náměstkem ředitele ústeckého dopravního podniku. Dlouho do noci pak byla ještě na kolejích v provozu speciální Partytramvaj.

Den otevřených dveří v tramvajové vozovně byl také letos pořádán v návaznosti na Oslavy Ještědu. Kromě jedné historické linky do Horního Hanychova byla v provozu běžná tramvajová linka č. 3. posílená o soupravy.

10376906 898521740177960 1004203304402415238 n DSC06355 DSC06551 DSC06685   DSC06733
 DSC06718

DPMLJ, a. s.

14/34 TISKOVÁ ZPRÁVA

Obyvatelé Liberce mohou jako první v Česku zaplatit za jízdenku v tramvaji bezkontaktní kartou

Dopravní podnik v Liberci představil nový systém odbavení zákazníků. Díky spolupráci MasterCard, ČSOB a Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) je Liberec prvním městem v České republice, kde si mohou cestující zakoupit jízdenky přímo ve vozidle MHD bezkontaktní platební kartou. Jedná se o další rozšíření služby zákazníkům, a to přesně jeden měsíc po zprovoznění automatu na jízdenky, kde je možno použít stejný způsob platby – bezkontaktní platební kartu. Dopravní podnik tak reaguje na požadavky trhu, kdy podle průzkumu MasterIndexi platit ve veřejné dopravě bezkontaktní platební kartou.

V rámci pilotního projektu realizovaného ve spolupráci se společnostmi MasterCard a ČSOB jsou v tramvaji EVO2 instalovány validátory umožňující akceptaci bezkontaktních karet. Cestující pouze přiloží svoji bankovní kartu, během několika sekund zaplatí za jízdenku a nemusí řešit hotovost. Validátory pořídil DPMLJ za výrazné podpory společností MasterCard a ČSOB. Vedle pořízení samotných validátorů musel dopravní podnik výrazně rozšířit i svůj backoffice, který mu umožní validátory na dálku spravovat. Náklady na úpravu backoffice byly uhrazeny z rozpočtu DPMLJ a to především díky podpoře představenstva dopravního podniku, které zavedení této inovativní metody schválilo. „Představenstvo společnosti souhlasilo s realizací pilotního projektu, v němž se do DPMLJ implementují nejnovější metody elektronického odbavování cestujících, které se používají ve městech jako je Londýn nebo Chicago“ řekl Luboš Wejnar, ředitel DPMLJ.

„Se zástupci Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou spolupracujeme od loňského roku. Těší mě, že jsme našli partnera, který sdílí naší vizi budoucnosti ve veřejné dopravě, kde využití bezkontaktních platebních karet a mobilních aplikací umožní nejen nákup jízdenky, ale zároveň budou i jeho nosičem,“ říká Martina Kirchrathová, ředitelka pro rozvoj komerčních řešení ze společnosti MasterCard. Nové validátory cestující snadno poznají podle symbolu používaného pro bezkontaktní platby. Budou akceptovat pouze bezkontaktní bankovní karty, kterých je v ČR vydáno více než 5 milionů.

„Klienti si bezkontaktní karty oblíbili a velmi rychle pochopili, že se jedná o bezpečný, jednoduchý a pohodlný způsob placení. V poslední době pozorujeme, že se lidé naučili platit nižší částky bezkontaktně místo toho, aby používali hotovost. Přesně tento trend nahrává i prvnímu bezkontaktnímu jízdenkomatu, který cestující mohou využívat přímo v tramvaji. Proto věříme, že projekt bude úspěšný," říká Jan Kubíček, manažer ČSOB a Ery pro Rozvoj obchodu se třetími stranami.

Ve validátoru lze zakoupit jízdenku pro zónu Liberec, a to ve variantě základní a poloviční. Držitel karty samozřejmě může koupit jízdenku nejen sobě, ale i svým spolucestujícím. Jednoduše zvolí jízdní doklad, přiloží bezkontaktní bankovní kartu a zařízení mu vytiskne požadovanou jízdenku. Celá transakce by měla proběhnout téměř okamžitě. Pro jednoduchost nebudou tyto validátory pracovat s krajskou kartou Opuscard, jsou však koncipovány tak, aby bylo možné i tuto funkcionalitu v budoucnu doplnit. Vedle jízdenkového automatu akceptujícího bezkontaktní platební kartu je zavedení těchto validátorů dalším počinem DPMLJ, který usnadňuje nákup jízdních dokladů jak nepravidelným cestujícím z Liberce, tak turistům z Čech i ze zahraničí. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) reaguje na požadavky trhu, kdy podle průzkumu MasterIndex, by chtělo 52 % Čechů platit ve veřejné dopravě bezkontaktní platební kartou.

O společnosti MasterCard

MasterCard (NYSE: MA), www.mastercard.com, je jednička v inteligentních, pohodlných a bezpečných platbách, je technologická společnost působící v odvětví celosvětových plateb. Provozujeme nejrychlejší síť pro zpracování plateb, která propojuje spotřebitele, finanční instituce, obchodníky, vlády a podniky ve více než 210 zemích a teritoriích celého světa. Produkty a řešení společnosti MasterCard ještě více usnadňují, zabezpečují a zefektivňují každodenní obchodní činnosti – například nakupování, cestování, podnikání a hospodaření s financemi. Sledujte nás na Twitteru @MasterCardNews, připojte se k diskusi na CashlessPioneers Blog a přihlaste se k odběru nejnovějších zpráv v Engagement Bureau.

IMG 20140919 123645

DPMLJ, a. s.