logo dpmlj

Překlad

Tiskové zprávy 2021

Tisková zpráva 21/23 - mobilní aplikace

Dopravní podnik spouští mobilní aplikaci na nákup základní jízdenky MHD

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) rozšiřuje své možnosti prodeje jízdenek MHD. Po SMS jízdence a platbě běžnou platební kartou přicházíme s další variantou nákupu jízdného - MOBILNÍ APLIKACÍ s názvem "DPMLJ" pomocí chytrých telefonů.

Platba jízdného MHD se provádí bankovní kartou nebo pomocí Google Pay či Apple Pay. Aplikace nabízí cestujícím k shlédnutí také aktuality a několik základních informací o DPMLJ (tarif, kontakty, atp.).

Novou aplikaci lze stáhnout od 14. 12. 2021 v obchodě Google Play (pro telefony s Android systémem). Pro telefony Apple bude služba v App Storu k stáhnutí během několika málo dní.

Důležitou informací pro cestující je, že jízdenky zakoupené mobilní aplikací DPMLJ platí pouze v zóně Liberec (neplatí na lince č. 11 při cestě mezi zónami Liberec a Jablonec nad Nisou).

DPMLJ se rozšířením služeb snaží svým zákazníkům nabídnout v co největší míře další možnost nákupu jízdního dokladu.

Aktuálně DPMLJ nabízí cestujícím MHD v Liberci, možnost zakoupit si jízdné elektronicky pomocí mobilního telefonu:

1)    V aplikaci DPMLJ - výhoda platby bankovní kartou.
2)    SMS jízdenka - výhoda platnost dokladu 60min. každý kalendářní den a cena 25Kč.
3)   V aplikaci DO KAPSY (poskytovatel ČSOB) - stejná nabídka jízdného jako v aplikaci DPMLJ.

Mobilní aplikace DPMLJ na nákup jízdenky MHD má aktuálně v nabídce 4 typy jízdenek:

·         Základní na 40/60min. 24,- Kč a zlevněná na 40/60min. 6,- Kč.
·         Základní 24hodinová    80,- Kč a zlevněná 24hod. 20,- Kč.

Pro cestující MHD v Liberci nadále zůstává nejvýhodnější zakoupení předplatného jízdního kuponu, nově nabízená služba zpříjemní cestování městskou dopravou nepravidelným cestujícím a návštěvníkům města.

<tm>

Tisková zpráva 21/22 - vánoční tramvaj

Dopravní podnik rozsvítil advent v Liberci svojí první vánoční tramvají

Liberec 1. 12. 2021
 

Vůbec poprvé vyjela na pravidelné tramvajové linky MHD v Liberci osvětlená tramvaj Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ).

Období adventu je krásné. Poslední roky je pro všechny cestující MHD i Liberečany přece jen trochu jiné, proto jsme chtěli rozzářit město i na kolejích. Byli bychom rádi, kdyby se svítící vánoční tramvaj stala symbolem adventu ve městě“, říká Mgr. Petr Židek, předseda dozorčí rady DPMLJ.

Dopravní podnik by rád potěšil vánoční tramvají nejenom cestující, ale i kolemjdoucí a hlavně děti. Letos, s ohledem na covidová opatření, byla stejně jako vloni zrušena tradiční Čertovská tramvaj, která se po městě s čertovskou posádkou proháněla pravidelně bezmála již dvacet let.

První svítící vůz vozového parku DPMLJ ozdobili sami zaměstnanci vozovny. Během 14 dní postupně nainstalovali 130 metrů světelných řetězů. Cena výzdoby se pohybuje v řádu desítek tisíc korun.

Tramvaj č. 13 dostala název „Sněhurka“ a měla by symbolicky rozvážet adventní pohodu na tramvajových linkách MHD napříč městem pod Ještědem a na části modernizované meziměstské trati do Jablonce nad Nisou, pozn. nyní zajíždí pouze do Vratislavic nad Nisou. Vůz ozdobený světýlky bude v provozu do svátku Tří králů v lednu 2022.

<tm>

Tisková zpráva 21/20 - Kontroly ve vozidlech

TISKOVÁ ZPRÁVA DPMLJ, a.s.

Liberec 19. 11. 2021

Dopravní podnik zesílil kontroly ve vozidlech městské hromadné dopravy v Liberci

Na různé linky MHD a v nejrůznější časy, včetně prvních ranních a nočních spojů, se zaměřili zaměstnanci Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) z oddělení přepravní kontroly a policisté Městské policie Liberec. 

Společně kontrolovali nejenom dodržování přepravních podmínek, ale také dodržování mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR v souvislosti s covidovou infekcí.

Akce jsou reakcí na nárůsty záchytů neplatičů jízdného v městské dopravě a na neustálé porušování vládních nařízeních o pohybu v prostředcích veřejné dopravy cestujícími. Na tuto skutečnost denně upozorňují svými stížnostmi a podněty ostatní cestující a žádají vedení dopravního podniku o řešení situace.

„Vedení dopravního podniku nemá žádnou legislativní oporu, jak proti těmto osobám, kterým je zdraví ostatních lhostejné, zasáhnout. Svázané ruce mají také řidiči vozidel.  Ti mohou pouze požádat o ochranu dýchacích cest nebo preventivně na povinnost poukazovat zvukovým hlášením ve voze,“ vysvětlil Ing. Michal Zděnek MA, předseda představenstva DPMLJ.

 „Liberečtí strážníci provádí asistenci revizorům DPMLJ a.s. v autobusech a tramvajích při kontrolách jízdních dokladů a zároveň dohlíží na veřejný pořádek a na dodržování mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví, zejména zákazu pohybu a pobytu bez ochranných prostředků dýchacích cest v prostředcích veřejné dopravy“, doplnila Bc. Daniela Bušková, mluvčí liberecké městské policie.

Dopravní podnik v podstatě navázal na letitou spolupráci s městskou policií v Liberci. Obě organizace mají za sebou v těchto dnech už několik akcí na desítkách spojů MHD. S přihlédnutím na skutečnost, že se jedná o koordinované akce s městskou policií, snažíme se, aby kontroly měly co největší zásah v co nejvíce spojích. Cestující bez jízdních dokladů (k jejich velkému překvapení) jsou z vozidla okamžitě vykázáni a řešeni mimo vůz. Kontroly pak pokračují bez většího zpoždění autobusu nebo tramvaje, a tím i bez zdržení ostatních cestujících. 

Dopravní podnik eviduje zpětnou vazbu od cestujících, kteří si společných kontrol již všímají a hodnotí je ve většině případů pozitivně. Akce budou nadále pokračovat.

Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ a.s.

Tisková zpráva 21/21

Dopravní podnik začal soutěžit dodavatele stavby na poslední úsek modernizace tramvajové trati z Liberce do Jablonce nad Nisou

Liberec 22. 11. 2021

Soutěž na dodavatele stavby za zhruba 593 tisíc korun bez DPH byla zveřejněna 22. listopadu 2021. Zakázka je rozdělena na čtyři úseky, které se dají soutěžit také samostatně. Lhůta pro podání nabídek končí 20. prosince.

Plánovaná je práce na všech úsecích najednou, takže dodávka stavby je realizována v kratším termínu. Zakázku se podařilo přepočítat na současné ceny. Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) počítal s určitou rezervou a předpokládá, že se do ní vejde včetně cenových rozptylů.

DPMLJ se v této souvislosti ještě chystá na dvě menší soutěže, a to na novou měnírnu a zabezpečovací zařízení.

Trať do Jablonce nad Nisou byla naposledy kompletně rekonstruována v 70. letech. Její modernizace začala v roce 2008 přestavbou terminálu městské dopravy v centru Liberce.  Za přispění evropských dotací se již do obnovy investovalo okolo 700 milionů korun.

Letos prošel modernizací úsek v Liberci od zastávky U Lomu na konečnou ve Vratislavicích, zde již tramvaje jezdí po kolejích s drážním rozchodem 1435 milimetrů stejně jako na městské trati v Liberci.  Modernizace přišla bez DPH na 95 milionů korun. Další práce směrem na Jablonec by měly navázat příští rok na jaře, hotovo má být do konce dubna 2023. Obnovu opět zaplatí z velké části Evropská unie.

Tramvajová trať mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou spojuje obě města od roku 1955 a jedná se o nejdelší meziměstskou trať v Česku. Přepraví ročně okolo milionu cestujících.

 

Všechny úseky budou financovány z Operačního programu Doprava 2014-2020

Prioritní osa:               1     Infrastruktura pro železniční a další udržitelnou dopravu

Investiční priorita:       3     Rozvoj a zlepšování dopravních systémů šetrných k životnímu

                                          prostředí, včetně systémů s nízkou hlučností      

Specifický cíl:              1.4  Vytvoření podmínek pro zvýšení využívání veřejné hromadné

                                          dopravy ve městech v elektrické trakci

Poslední částí je úprava smyčky v Tyršových sadech, která ale bude financována pouze z vlastních zdrojů.

 

Tisková zpráva 21/19 - provoz do Stráže nad Nisou

Autobusy MHD do Stráže nad Nisou nekončí. Naopak, doplní je víkendová linka.

Liberec 18. 11. 2021

Výraznější změnou pro obyvatele Stráže nad Nisou a Růžodolu Mlýn bude od 12. prosince 2021 nahrazení linky č. 30 nově vzniklou linkou MHD číslo 39.

Spoje linky č. 39 budou prakticky přečíslované spoje linky č. 24, které budou ze zastávky Pavlovice křižovatka prodlouženy do Stráže nad Nisou a Růžodolu Mlýn. V pracovní dny dojde pouze k drobným úpravám. Všechny linky MHD jedoucí do Stráže nad Nisou budou odjíždět na terminálu MHD Liberec Fügnerova, tak jako doposud z nástupiště č. 6.

Jízdní řády MHD začnou platit v souvislosti s celostátní změnou jízdních řádů od 12. 12. 2021.

 

Jízdní řád platný od 12. prosince 2021

 

 

<tm>