logo dpmlj

Překlad

Tiskové zprávy 2024

Tisková zpráva 24/03 - Elektrobus a školení hasičů

Profesionální hasiči se seznamují v dopravním podniku s technickými parametry nového elektrobusu

Liberec, 23. 2. 2024

Autobus s výrobním označením Solaris Urbino elektric 12, je prvním elektrobusem v dopravním podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a.s. (DPMLJ). Zařazení elektrobusu do běžného provozu MHD znamenalo nutnost seznámit s technickými specifiky vozidla nejenom techniky a řidiče dopravního podniku, ale také liberecké profesionální hasiče a drážní hasiče. Profesionální hasiči tak využili možnosti prohlédnout si elektrobus v areálu dopravního podniku a v obměněných směnách po tři dny čerpali důležité informace.

Na první pohled se elektrobusy od běžných vozidel příliš neliší. Při podrobnějším zkoumání jisté rozdíly jsou. Z pohledu bezpečnosti cestujících a silničního provozu se velmi podstatně liší přístup a postup při zásahu u nehody, a to hlavně z hlediska vedení požárního zásahu.

Elektrobusy různých výrobců mají několik společných prvků. Odlišuje je jejich konstrukční uspořádání. Mezi základní konstrukční prvky, bez kterých se žádný elektrobus neobejde, patří zejména trakční motor (v tomto případě dva motory umístěné v nábojích zadních kol), který zajišťuje přeměnu elektrické energie na kinetickou. K řízení otáček a výkonu trakčního motoru je využíván trakční měnič a v neposlední řadě soubor trakčních baterií. Právě rozmístění těchto základních komponent v karoserii elektrobusu ovlivňuje vedení bezpečného zásahu požárníků.

Profesionální hasiči zde nebyli poprvé, mimo různých cvičení v areálech dopravního podniku, se stejně seznamovali s technickými parametry dříve nakoupených autobusů s pohonem na CNG.

DPMLJ plánuje dle schválené legislativy pozměnit svůj vozový park a do roku 2029 zakoupit 40 elektrobusů.

V současné době v liberecké MHD jezdí Solaris Urbino 12 elektric – jedná se o třídveřové nízkopodlažní vozidlo s kapacitou 72 cestujících, z toho 30 sedících. Klimatizována je kabina řidiče i prostor pro cestující. Vyroben byl v roce 2019 a sloužil jako předváděcí bus výrobce v různých městech Evropy. Zakoupen byl za 5,9 milionu korun.

DPMLJ, a. s.

Tisková zpráva 24/02 - Elektrobus a odbavovací systém

Nové odbavovací zařízení spojené s nástupem elektromobility v dopravním podniku

Liberec, 20. 2. 2024

Změny v Integrovaném dopravním systému Libereckého kraje IDOL si vyžádaly také změny v odbavení cestujících ve veřejné dopravě MHD. Konečná podoba integrace největšího poskytovatele veřejné dopravy v Libereckém kraji byla stanovena až v dubnu 2023. Za necelých deset měsíců se Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou a.s. (DPMLJ) podařilo zajistit 340 nových odbavovacích zařízení a 20 ks revizorských čteček. Všechna zařízení byla průběžně v lednu a únoru 2024 certifikována a implementována tak, že proces přeměny systému odbavení v Libereckém kraji je dokončen. Náklady na realizaci odbavovacího zařízení v dopravním podniku byly vyčísleny 10,9 milionů korun.

Vozidla MHD jsou NOVĚ vybavena prodejními zařízeními validátorem CVP48 na nákup jízdních dokladů (zelené barvy) od společnosti MIKROELEKTRONIKA spol. s r.o.

Zařízení cestujícím umožní nákup jízdního dokladu bankovní kartou a elektronickou peněženkou Opuscard a Opuscard+. Vytištěná jízdenka obsahuje QR kód, který umožní její používání v rámci Integrovaného dopravního systému Libereckého kraje IDOL (např. v liberecké MHD si cestující zakoupí požadovanou jízdenku do cílové stanice v České Lípě, kdy se při přestupu již pouze prokazuje při kontrole vytištěným papírovým dokladem s QR kódem).

Zákazníkům je poskytnut z pohledu ochrany dat nejen bezpečnější systém, ale zkvalitnil se také stupeň elektronického odbavení. E-shop, přestupní integrovaná jízdenka s QR kódem nebo mobilní aplikace poskytují cestující veřejnosti nový moderní standard používání veřejné dopravy.

V nejbližším období se cestující setkají s novými odbavovacími zařízeními nejen ve stávajícím vozovém parku MHD, ale současně i v 1. kroku nástupu elektromobility v DPMLJ, kterým je nákup vlastního elektrobusu od společnosti SOLARIS.

Autobus s výrobním označením Solaris Urbino 12 elektrické je třídveřové nízkopodlažní vozidlo s kapacitou 72 cestujících, z toho 30 sedících. Klimatizována je kabina řidiče i prostor pro cestující. Elektrobus byl vyroben v roce 2019 a dosud jezdil jako předváděcí v různých městech Evropy. Zakoupen byl za 5,9 milionu korun.

DPMLJ v souladu s ustanoveními Zákona č. 360/2022 Sb. (Zákon o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících) je povinen postupně od roku 2025 do roku 2030 zabezpečit několik desítek nízkoemisních vozidel. Elektrobus fy Solaris je tak prvním vozidlem v MHD, který pomůže svými daty analyzovat ve specifických dopravních podmínkách Liberce jak technické parametry, tak jízdní vlastnosti vozidla ve skutečném provozu. Výstupy pak budou sloužit k nastavení podmínek nákupu dalších vozidel a příslušné související dobíjecí infrastruktury. 

 

DPMLJ, a. s.

Tisková zpráva 24/01 - nová linka k nemocnici

Nová autobusová linka č. 40 k liberecké nemocnici

Liberec, 19.1.2014 

Nová okružní linka liberecké MHD s číslem 40, která bude jezdit okolo nemocnice a polikliniky Klášter, poprvé vyjede v pondělí 29. ledna. V pracovní dny bude linka v provozu od 5:20 do 17 hodin v intervalu 20 minut. O sobotách, nedělích a státních svátcích bude linka v provozu od 12:30 do 17:30 v intervalu 30 minut. „Po dohodě s vedením nemocnice jsme jízdní řád doplnili i o ranní spoje před 6. hodinou a večerní spoje po 19. hodině, které využijí především zaměstnanci nemocnice. Linku a nové zastávky tak ocení nejen pacienti, ale i zaměstnanci a návštěvníci nemocnice“, vysvětlil Martin Hettner, dopravní ředitel DPMLJ, a.s.

Nová okružní linka bude odjíždět z terminálu Fügnerova ze stanoviště č. 8 (společné s linkami č. 15 a 19), dalšími zastávkami budou Šaldovo náměstí, Nemocnice, Klášterní a Poliklinika, ze které bude linka pokračovat zpět přes zastávku Šaldovo náměstí do terminálu Fügnerova. Zastávka u nemocnice na Husově ulici bude prozatím umístěna mezi vjezdem u porodnice a základnou záchranné služby, důvodem je výstavba nového pavilonu nemocnice. Později se přesune o kousek níž, do prostor nad bistrem u hlavního vchodu, kde bude vybudován nový zastávkový záliv s přístřeškem pro cestující. Nová zastávka byla koncem roku vybudována také v Klášterní ulici, přímo naproti poliklinice. „Autobusová linka k nemocnici bylo naše dlouhodobé přání, které teprve nyní s realizací nového Centra urgentní medicíny může být naplněno. Mám radost z toho, že nejen lidé s pohybovými potížemi získají komfortní a častý spoj do nemocnice“, doplnil náměstek primátora Jiří Šolc.