logo dpmlj

Překlad

Aktuality Liberec

Tisková zpráva 21/23 - mobilní aplikace

Dopravní podnik spouští mobilní aplikaci na nákup základní jízdenky MHD

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) rozšiřuje své možnosti prodeje jízdenek MHD. Po SMS jízdence a platbě běžnou platební kartou přicházíme s další variantou nákupu jízdného - MOBILNÍ APLIKACÍ s názvem "DPMLJ" pomocí chytrých telefonů.

Platba jízdného MHD se provádí bankovní kartou nebo pomocí Google Pay či Apple Pay. Aplikace nabízí cestujícím k shlédnutí také aktuality a několik základních informací o DPMLJ (tarif, kontakty, atp.).

Novou aplikaci lze stáhnout od 14. 12. 2021 v obchodě Google Play (pro telefony s Android systémem). Pro telefony Apple bude služba v App Storu k stáhnutí během několika málo dní.

Důležitou informací pro cestující je, že jízdenky zakoupené mobilní aplikací DPMLJ platí pouze v zóně Liberec (neplatí na lince č. 11 při cestě mezi zónami Liberec a Jablonec nad Nisou).

DPMLJ se rozšířením služeb snaží svým zákazníkům nabídnout v co největší míře další možnost nákupu jízdního dokladu.

Aktuálně DPMLJ nabízí cestujícím MHD v Liberci, možnost zakoupit si jízdné elektronicky pomocí mobilního telefonu:

1)    V aplikaci DPMLJ - výhoda platby bankovní kartou.
2)    SMS jízdenka - výhoda platnost dokladu 60min. každý kalendářní den a cena 25Kč.
3)   V aplikaci DO KAPSY (poskytovatel ČSOB) - stejná nabídka jízdného jako v aplikaci DPMLJ.

Mobilní aplikace DPMLJ na nákup jízdenky MHD má aktuálně v nabídce 4 typy jízdenek:

·         Základní na 40/60min. 24,- Kč a zlevněná na 40/60min. 6,- Kč.
·         Základní 24hodinová    80,- Kč a zlevněná 24hod. 20,- Kč.

Pro cestující MHD v Liberci nadále zůstává nejvýhodnější zakoupení předplatného jízdního kuponu, nově nabízená služba zpříjemní cestování městskou dopravou nepravidelným cestujícím a návštěvníkům města.

<tm>

Cestování osob s invaliditou III. stupně

Od 1.července 2022 bylo vládou zavedeno zvýhodněné jízdné v příměstské dopravě se slevou 50% pro osoby s III. stupněm invalidity, které však z rozhodnutí vlády NEPLATÍ na MHD. Pozor tedy, ani jízdné, vydané pro osoby s tímto stupněm invalidity v režimu integrovaného jízdného IDOL, není platné v městské hromadné dopravě v Liberci.

DPMLJ tedy nemůže tyto jízdenky uznávat jako platné a upozorňujeme tímto cestující, že jim jízdenky platí pouze na vlak nebo příměstský autobus a v MHD se vystavují riziku pokuty.

Příklad 1: Jízdenka IDOL pro osoby s III. stupněm invalidity z Chrastavy do Liberce platí na vlak a příměstský autobus, ale na linky po Liberci provozované DPMLJ NEplatí.

Příklad 2: Jízdenka IDOL pro osoby s III. stupněm invalidity z Jablonce nad Nisou do Liberce platí na vlak a příměstský autobus, ale na linky po Liberci provozované DPMLJ NEplatí. Tedy neplatí ani na tramvaj mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou, která jede v režimu MHD.

Město Liberec ve svém platném tarifu pro MHD pamatuje na osoby s III. stupněm invalidity již mnohem déle než vládní rozhodnutí a nabízí jim přepravovat se za zlevněné jízdné ve výši 75% slevy z běžného jízdného. Pro jízdu po městě Liberci je tedy nutné si pořídit nepřenosné zlevněné jízdné na zónu Liberec.

Citace z tarifu městské dopravy Liberec:

„Na linkách MHD se zlevněné jízdné přiznává pro jízdu z kterékoliv nástupní nebo přestupní zastávky do kterékoliv výstupní nebo přestupní zastávky„ ...

... „Nárok na jízdné pro důchodce (časové jízdenky nepřenosné) se přiznává po předložení rozhodnutí o přiznání starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně vydaného Českou správou sociálního zabezpečení (okresní nebo městskou správou sociálního zabezpečení)“.

DPMLJ, a. s.

Změna cen jízdného od 1.4.2022

Vážení cestující, 

na základě rozhodnutí Libereckého kraje a Statutárního města Liberec, dochází od 1.4.2022 ke změně cen těchto papírových jízdenek:

Jízdenka přestupná zlevněná, platnost 40 min. 12,- Kč ( dosud 6,- Kč)
Jízdenka přestupná, zlevněná, prodej u řidiče 15,- Kč ( dosud 7,- Kč)
Jízdenka přestupná zlevněná, platnost 24 hod. 40,- Kč ( dosud 20,- Kč)
Jízdenka přestupná zlevněná, platnost 24 hod. pro TRAM 2+3 25,- Kč ( dosud 12,- Kč)
Jízdenka relační nepřestupná zlevněná ( pro linku 11) 17,- Kč ( dosud 8,- Kč)

„Město Liberec, potažmo dopravní podnik, na vládní rozhodnutí reaguje. Úprava ceny se týká pouze jednorázového jízdného. Předplacených kuponů se úprava netýká a jejich cena zůstává stejná, “ komentuje radní města Petr Židek.

PŮVODNÍ ZLEVNĚNÉ PAPÍROVÉ JÍZDENKY JIŽ OD 1.4.2022 NELZE POUŽÍVAT!

Nové jízdenky budou od 28.3.2022 k dispozici na Zákaznickém centru DPMLJ, a. s. v Terminále MHD a u některých smluvních prodejců.

Neplatné jízdenky je možné vyměnit na Zákaznickém centru MHD od 1.4.2022 nejpozději do 30.6.2022.

!!! POZOR !!!

Stejně tak dochází ke změně cen i elektronických jízdenek (zlevněných) zakoupených z EP (elektronické peněženky) OPUSCARD.

Jízdenka zlevněná (40min.) z 5Kč na 11Kč;
Jízdenka zlevněná relační (LB/JB) ze 7Kč na 14Kč;
Jízdenka zlevněná (JBC 30min.) z 5Kč na 8Kč.

Děkujeme za pochopení.

DPMLJ, a. s.