logo dpmlj

Překlad

Aktuality Liberec

Tisková zpráva 23/13 - testování elektrobusu

Dopravní podnik vyzkouší zapůjčený ELEKTROBUS v MHD

 

Liberec 20. 9. 2023

 

Moderní nízkopodlažní elektrobus SOR NS elektric, výrobce společnost SOR Libchavy, si na tři měsíce zapůjčil Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ).

 

Vůz určený pro bezemisní přepravu osob v městském provozu bude postupně testován na většině linek MHD v Liberci. Různorodost terénu na jednotlivých linkách MHD ve městě i za jeho hranicemi, umožní získat potřebná data pro dopravce i výrobce vozidla.

Jedná se o nízkopodlažní autobus SOR délky 12,5 metru s konfigurací interiéru pro provoz městské hromadné dopravy.

Nyní se do elektrobusu montuje odbavovací zařízení, aby mohl co nejdříve vyjet a být představen cestující veřejnosti.

Potřebná nabíjecí stanice pro vozidlo byla umístěna do areálu tramvajové vozovny. Jedno nabití trvá max. 8-9 hodin. Dopravní podnik bude testovat především kilometrický dojezd autobusu či velikost rekuperace z brzdění v libereckých podmínkách.  

Nebude se jednat o jedinou zkoušku elektrobusu, testování bezemisních vozů bude podle vedení společnosti v dopravním podniku pokračovat.

Minimální počty nízkoemisních vozidel budou postupem času narůstat. DPMLJ předpokládá, že v roce 2025 budou již na linkách MHD v Liberci jezdit nejméně 4 autobusy na alternativní elektrický pohon.

Nutné změny ve složení vozidel dopravce upravuje Zákon č. 360/2022 Sb., který dnem 1. prosince 2022 nabyl účinnosti. Zákon připravený Ministerstvem pro místní rozvoj stanoví minimální podíly nízkoemisních vozidel, kterých budou muset zadavatelé veřejných zakázek a objednatelé veřejných služeb v oblasti dopravy dosahovat při pořizování silničních vozidel a služeb využívajících tato vozidla, a to od nabytí účinnosti zákona do konce roku 2025.

 

<tm>

Tisková zpráva 23/12 - Liberecký dopravní podnik a dopravní podnik v Chemnitz společně vjedou do Evropského týdne mobility.

Liberec, 14. 9. 2023

 

Akci připravují oba dopravní podniky velké za podpory nadšenců historické dopravy, který v Liberci prezentuje Boveraclub a v Sasku spolek Straßenbahnfreunde Chemnitz e. V.

Každoroční iniciativa Evropské komise „Evropský týden mobility“ (ETM) se ve většině velkých měst stala tradiční akcí zasvěcené udržitelné dopravě, jinak tomu není ani v Liberci.

Letos poprvé vyjede ve stejný čas mimořádnou jízdou pro veřejnost na obou stranách hranic historická tramvaj v Liberci i v Chemnitz.

Společná jízda se uskuteční v sobotu 16. 9. 2023 v 19:30 hodin.

V Liberci projede tramvajový vůz T3M č. 8106 zdarma celou současnou tramvajovou síť, z vozovny do Vratislavic a přes Horní Hanychov a Lidové Sady zase zpět do vozovny.

V Chemnitz proběhne zvláštní jízda s historickou tramvají ET 54 č. 801 „Lowa“, která rovněž postupně projede celou místní tramvajovou síť.

V obou městech vyrazí historické tramvaje ve stejný čas v 19:30 hodin. Smyslem akce je společná podpora veřejné dopravy a aktivní zapojení obou dopravců do propagace Evropského týdne mobility.

Hlavní program ETH v Liberci se pak koná v pondělí 18. září od 13:00 hodin na náměstí u historické radnice. Zde se mimo dalších subjektů do programu již tradičně zapojuje Dopravní podnik města Liberce a Jablonce nad Nisou. Každoročně zde prezentujeme výhody MHD, povolání řidiče, bezpečnost a pravidla při cestování.

Chemnitz i Liberec mají mnoho společného v historii městské dopravy. V Chemnitz byly v provozu úzkorozchodné tramvaje do roku 1988, kdy byl ukončen přechod na standardní rozchod kolejí 1435 mm. V Liberci byl úzkorozchodný provoz ukončen v létě 2021. Obě města provozovaly dopravu s Československými tramvajemi T3, do Chemnitz dodává nyní nové vozy česká Škoda. V obou městech pečují o historické unikáty sdružení dobrovolníků, v Chemnitz je pak v bývalých dílnách tramvajové muzeum. Oba spolky, Boveraclub, z.s. a Straßenbahnfreunde Chemnitz e.V. úzce spolupracují již od roku 2012.

 

Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ a.s., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.        

Změna odbavovacího systému IDOL se dotkne i MHD v Liberci

Liberecký kraj vydal tiskovou zprávu shrnující změny v odbavovacím systému platné od 1.9.2023. Změny se týkají také cestujících MHD Liberec.

Tisková zpráva KORID LK

Liberec, 31. srpna 2023

Liberecký kraj již v červnu představil změny odbavovacího systému, které vejdou v platnost již v pátek 1. září t.r. Změna se týká celého integrovaného dopravního systému IDOL, včetně městské hromadné dopravy. Co konkrétně se změní v Liberci?

„Shodně v celém systému bude možné si pořídit časové kupóny online, což platí i pro Liberec,“ říká Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy. Pro nahrání nového kupónu nebude bezpodmínečně nutná karta Opuscard a pořídit si kupón půjde přes e-shop nebo mobilní aplikaci Idolka. Kupón půjde svázat s tzv. identifikátorem, kterým bude mobilní telefon, bankovní karta, Opuscard+, In karta ČD nebo pražská Lítačka. „Poslední možnost jistě ocení občané, kteří pravidelně dojíždí do Prahy a mají dnes dvě karty pro MHD. Nově bude stačit jen jedna,“ vítá změnu Jiří Šolc, náměstek primátora statutárního města Liberec pro technickou správu a informační technologie. „Zejména však vítáme možnost pořídit si kupón z pohodlí domova,“ doplnil Šolc.

Pokud se však cestující ze všech možností rozhodne pro Opuscard, je třeba připomenout, že stávající typ (červená karta) již nepůjde pro nahrání časového jízdného použít. „V takovém případě doporučujeme cestujícím využít náš e-shop a nechat si zaslat kartu až domů, a vyhnout se tak riziku delších front,“ uvádí Otto Pospíšil, jednatel KORID LK.

Cestující také jistě zaznamenají, že vozidla MHD v Liberci budou postupně vybavována novými odbavovacími zařízeními, které umožní práci s novým typem karty Opuscard. „Odbavovací zařízení z technických i organizačních důvodů budeme vyměňovat v průběhu čtvrtého čtvrtletí,“ upřesňuje Milan Červenka, ekonomický ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce. „Není možné při tak velké změně vyměnit všechna zařízení najednou, a proto prosíme cestující o trpělivost během přechodného období, které potrvá cca do konce roku,“ dodal Červenka.

Přechodný stav bude spočívat v tom, že dočasně nebude možné ve vozidlech MHD Liberec zakoupit jízdenku mimo zónu Liberec, resp. relaci Liberec – Jablonec nad Nisou. Taktéž nebude možné použít elektronickou peněženku s novou kartou Opuscard+ („bílá karta“). S novými odbavovacími zařízeními však přijde i několik novinek a zlepšení. Kromě platby bankovní kartou i elektronickou peněženkou bude možné koupit jednotlivou relační jízdenku z Liberce. Nejčastěji používané zóny budou na ovládacím displeji, pro ostatní bude fungovat doplňková volba.

Již od 1. září bude v prostředcích MHD zrušen tzv. „check-in“ ve vozidlech. „Domníváme se, že půjde o prozákaznický a vstřícný krok vůči našim cestujícím,“ konstatuje náměstek primátora Jiří Šolc.

„Spolupráce s městem Liberec i Dopravním podnikem si velmi vážíme a za konstruktivní přístup děkujeme. Současně Liberecký kraj obměnu zařízení podpoří formou dotace,“ doplnil závěrem náměstek hejtmana Jan Sviták.

 

Popis změn

Zrušení check-in

V prostředcích MHD Liberec je s platností od 1. září zrušen check-in, tedy „pípnutí“ karty s již zakoupenou a nahranou jízdenkou po nástupu do vozidla MHD.

 

Jednotlivé jízdenky v rámci MHD Liberec

I nadále bude možné zakoupit papírovou jízdenku MHD v síti prodejců (nebo v rámci doplňkového prodeje u řidiče).

I nadále bude možné využít SMS jízdenku.

Od prosince 2021 je možné jednotlivé jízdenky pořizovat také v mobilní aplikaci, a to buď v aplikaci DPMLJ (pro sortiment MHD, tedy jednodušší pořízení) nebo v aplikaci Idolka (celý sortiment IDOL).

Jízdenku bude možné zakoupit přímo ve vozidle prostřednictvím elektronické peněženky. Do konce roku však pouze se starší „červenou“ Opuscard.  S novou „bílou“ Opuscard+ to bude možné od nového roku.

Od roku 2024 (přesné datum bude teprve upřesněno) bude možné jednotlivé jízdenky zaplatit také bankovní kartou ve vozidlech MHD. Při platbě bankovní kartou ve vozidlech MHD Liberec bude jízdním dokladem papírová jízdenka, kterou cestujícímu vytiskne odbavovací zařízení.

 

Jednotlivé jízdenky mimo Liberec

Až dosud s výjimkou relace Liberec – Jablonec nad Nisou fungovalo pořízení relační jízdenky ve dvou krocích. Zakoupením jízdenky ve vozidle MHD a tzv. dokoupením (doplatkem) při přestupu na vlak nebo autobus. Tento systém se však ruší.

Od nového roku bude možné zakoupit jízdenku do cílové zóny IDOL přímo v prostředku MHD. V přechodném období však doporučujeme využít mobilní aplikaci Idolka.

 

Časové a síťové kupóny

Zatímco v současnosti jsou všechny kupóny nahrávány pouze na Opuscard, nově bude možné je svázat s tzv. identifikátorem, kterými budou:

 • mobilní telefon, resp. aplikace Idolka;
 • bankovní karta;
 • nový typ čipové karty – Opuscard+ („bílá karta“);
 • partnerské karty: In-karta (dopravce České dráhy) a Lítačka (systému PID).

Naopak již nebude možné od 1. září nahrát kupón na starý typ karty Opuscard („červená karta“).

Časový nebo síťový kupón si pak cestující mohou pořídit pohodlně v e-shopu nebo přímo v mobilní aplikaci Idolka. Předprodej bude i nadále možný na kontaktních místech OPUSCARD/IDOL.

Cestující, který má nárok na přiznání státem nařízené slevy, si jej musí nechat potvrdit (ověřit) na Kontaktním místě OPUSCARD/IDOL.

 

Výměna Opuscard

Je třeba zopakovat, že Opuscard již cestující nebudou nutně potřebovat. Bude možné využít jiný identifikátor či prostředek platby.

I nadále však tento systém bude zachován, a to zejména pro ty cestující, kteří nebudou moci či nebudou chtít využívat svou platební kartu či mobilní telefon.

Kartu Opuscard („červená karta“) však bude potřeba vyměnit za novou („bílá karta“). Za tímto účelem doporučuje KORID LK využít e-shop. Tam pořídí cestující kartu se slevou a bude mu zaslána poštou domů.

Pokud se však cestující rozhodne navštívit kontaktní místo, pak lze v Liberci využít následující kontaktní místa:

 • Zákaznické centrum IDOL/OPUSCARD | U Jezu 525/4 | výměna karty i zakoupení nového kupónu
  • Zákaznické centrum bude otevřeno také o víkendech 2.-3. a 9.-10. září (vždy 8-16 h)
 • Kontaktní místo Frýdlantská | Frýdlantská 183 | výměna karty i zakoupení kupónu
 • Autobusové nádraží Liberec | Vaňurova 885 | přijetí žádosti o kartu, zakoupení kupónu
 • Terminál MHD Fügnerova | Fügnerova 643 | přijetí žádosti o kartu, zakoupení kupónu
 • Časové kupóny bude možné od 1.9. zakoupit také v železničních pokladnách.

 

Všechny potřebné informace cestující naleznou na webu www.iidol.cz/idolplus, na Facebooku IDOL, ale také v prostředcích veřejné dopravy. S dotazy se cestující mohou obracet též na Helpdesk KORID LK Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a na zákaznickou linku 488 588 788.

 

Změny od 1.9.2023 v odbavení!

Vážení cestující,
od pátku 1.9. dochází v MHD Liberec k důležité změně.
🟥Na klasickou červenou Opuscard nebude možné nahrát časový kupón.
🟥Již nahrané kupony můžete i nadále využívat až do konce jejich platnosti ("dojezdit je").
⬜️Nově bude možné nahrávat časové kupóny pouze na "bílou" Opuscard+. Tu si můžete nechat na počkání vyrobit v Evropském domě (budova před Krajským úřadem).
🟥Červená karta Opuscard bude i nadále sloužit jako elektronická peněženka a bude možné ji stále dobíjet.
👍Dobrá zpráva je, že nově odpadá povinnost cestujících provádět check-in (přikládání karet) ve všech spojích při nástupu.
 
Více informací naleznete na www.iidol.cz
 
Děkujeme za pochopení.
 
Může jít o obrázek text, kde se píše Jak rozpoznáte novou Opuscard od staré Opuscard? Slouži pro všechny časové kupóny jako elektronická peneženka zatím mimo MHD Liberec. Slouži pouze jako elektronická peneženka. idol Opuscard தாதக்கி மத opuscard Nová karta Opuscard+ Stará karta Opuscard Platí od 1.9.2023
 
DPMLJ, a. s.