logo dpmlj

Překlad

15/33 TISKOVÁ ZPRÁVA

Liberec, 1. 12. 2015

Ulice Liberce brázdila již podruhé osvětová tramvaj boje proti AIDS.

Stejně jako v loňském roce, tak i letos, se Dopravní podnik měst Liberce

a Jablonce nad Nisou zapojil do osvětové kampaně proti AIDS.

 

Ulicemi Liberce proto celé odpoledne v úterý 1. prosince projížděla tematicky vyzdobena osvětová tramvaj, která nejen svezla cestující zdarma, ale navíc informovala o prevenci proti této zákeřné chorobě, kterou ve světě onemocnělo už kolem 60 milionů lidí. Liberečané se navíc během celého odpoledne mohli nechat bezplatně vyšetřit - testovat ve speciální sanitce.

„Lidé mají o vyšetření zájem, nevadí jim ani čekat ve frontě. Vloni jsme v Liberci otestovali kolem 60 lidí, což je pěkné číslo,“ řekl zástupce ředitele Domu světla Július Szabó. Právě tahle organizace za osvětovou kampaní stojí. V Liberci vyjela osvětová tramvaj už podruhé. Poprvé to bylo před rokem. „Jsou města, kde se musíme víceméně vtírat, v Liberci jsme ale cítili, že čekají a projekt podpoří. Za to jsem velmi rád,“ dodal.

I kvůli velkému zájmu letos dopravní podnik na akci vyčlenil tramvaj s označením EVO 2 s největší kapacitou cestujících. „Problematika boje proti AIDS se musí neustále připomínat a musíme se mít neustále na pozoru. Jsem proto moc rád, že byl opět využit náš tramvajový provoz k propagaci. Na základě zkušeností z prvního ročníku jsme se rozhodli maximálně rozšířit kapacitu tramvaje,“ dodal ředitel dopravního podniku Luboš Wejnar. Informace všem cestujícím letos podávaly budoucí zdravotní sestřičky z liberecké Technické univerzity.

Akce i letos proběhla záměrně 1. prosince, tedy v den boje proti AIDS. Virus HIV, který může způsobit syndrom získaného selhání imunity (AIDS), byl poprvé identifikován v roce 1981. V České republice je podle posledních čísel 2567 HIV pozitivních, v Libereckém kraji je to pak něco málo přes 50.

 „Počet nakažených ale velice rychle stoupá. Dříve to bylo kolem několika desítek osob za rok, dneska je to už za jediný měsíc 28 osob. Za rok je to přes 200 případů. Je přitom spousta lidí, kteří jsou pozitivní a ani o tom nevědí,“ dodala Hana Knížová z Krajské hygienické stanice pro Liberecký kraj. Testování je přitom bezplatné a každý ho může podstoupit i anonymně. „Testování navíc probíhá na osmnácti místech,“ uzavřela.

Na terminálu MHD se v přistavené sanitce od 14:00 – 17.30 hodin se na akci nechalo testovat 69 osob.