logo dpmlj

Překlad

17/34 Tisková zpráva

Nové autobusy IVECO Urbanway na CNG dorazily v závěru roku  2017 do dopravního podniku v Liberci

Liberec, dne 19. 12. 2017

projekt

Hlavním cílem projektu - dodávky 17 kusů bezbariérových autobusů MHD na CNG palivo je modernizace dopravních prostředků veřejné dopravy, její zkvalitnění, zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících a řidičů městské dopravy.

Jedná se o dodávku 17 kusů nízkopodlažních bezbariérových autobusů s pohonem na CNG palivo, splňující normu EURO 6. Realizace projektu řeší jednak rozšíření vozového parku o 9 nových vozidel, která byla v těchto dnech dodána, ale dále také výměnu 8 starších autobusů s normou EURO 2 a EURO 3 s termínem dodání na jaře roku 2018.

Autobusy IVECO Urbanway CNG E6 se vyrábějí ve francouzském městě Annonay. V listopadu 2017 výrobce navštívili také dva zástupci DPMLJ, a.s., kteří společně se zástupci prodejce - firmy TEZAS servis, a.s., provedli kontrolu a odsouhlasení technické specifikace vozidel. Kontrola byla provedena na prvním vyrobeném funkčním autobuse Urbanway. Jedná se v Liberci o známé autobusy, nově ovšem v provedení s pohonem na CNG palivo.

Cílovou skupinou projektu budou nejen cestující z Liberce, Jablonce nad Nisou a blízkých obcí, kteří využívají městskou hromadnou dopravu zajišťovanou DPMLJ v městě Liberci pravidelně, ale i návštěvníci kraje.

Cena jednoho vozidla včetně příslušenství je 6 310 000,- Kč bez DPH (příslušenství – palubní počítače, informační panely, sčítací rámy a přijímač pro nevidomé).

Technické informace k novým autobusům IVECO Urbanway CNG (nově oproti stávajícím naftovým autobusům IVECO Urbanway):

-      motor IVECO CURSOR8 spalující CNG  (zdvihový objem 7,8l, výkon 213 kW při 2000 ot./min a kroutícím    momentu 1100 NM při 1100 ot./min.)

-      automatická převodovka VOITH Diwa6 (stejná jako u naftové verze)

-      oproti sériovému provedení je zde zesílena antikorozní ochrana podvozku včetně dodatečného zakrytí elektrické instalace a vzduchového příslušenství

-      2x dobíjecí zásuvka USB v prostoru pro cestující

-      vnitřní monitor TFT Bustec

-       možnost zajištění dveří kabiny řidiče o madlo cestujících na pravém předním podběhu (zamezí přístupu cestujících k předním dveřím) a vytvoření únikového prostoru řidiče předními dveřmi v případě potřeby

bus

<tm>