logo dpmlj

Překlad

16/39 TISKOVÁ ZPRÁVA

OSVĚTOVÁ TRAMVAJ prevence boje proti AIDS se opět v Liberci plnila zvědavci, ale také lidmi, kteří se nemoci AIDS bojí

Liberec, 1. 12. 2016

Ulice Liberce už potřetí brázdila osvětová tramvaj upozorňující na riziko nákazy AIDS. Právě na první prosincový den připadá mezinárodní den boje proti této zákeřné chorobě. Dopravní podnik vypravil na městskou linku speciální tramvaj, ve které bylo možné získat informace o prevenci proti tomuto onemocnění, kterým ve světě onemocnělo už kolem 60 milionů lidí. Liberečané se navíc během čtvrtečního odpoledne mohli nechat bezplatně vyšetřit ve speciální sanitce na terminále MHD ve Fügnerově ulici.
Nápad osvětové tramvaje vznikl zhruba před patnácti lety v Praze, dnes už se projekt rozšířil také do Liberce, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně nebo také Opavy. „Pro cestující tramvají se snažíme mít připravené odpovědi na jejich dotazy a speciální materiály, které nejsou nudné a zaujmou např. pivní podtácky, jednoduché balíčky s prezervativy a lubrikanty,“ řekl na čtvrteční osvětové akci ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc Jiří Pavlát.
O tramvaj je podle něho zájem různý. „V Liberci akci sám dopravní podnik propaguje, proto se k tramvaji lidé hlásí. Ne ve všech městech se tak propagaci daří,“ dodal.
Do akce se letošní rok zapojilo již 10 dopravních podniků ze Sdružení dopravních podniků ČR. Takže do městských ulic vyjely nejen osvětové tramvaje, ale i trolejbusy.
Dobrovolnice z řad studentek zdravotní školy v Liberci cestujícím v tramvaji zodpověděli veškeré dotazy týkající se tohoto zákeřného onemocnění. „Co lidé o nemoci neví, dozví se u nás. Zároveň jim poskytujeme informace, kde se mohou nechat testovat. Vstřícnost DPMLJ k akci je ze strany organizátorů projektu „odměněna“ přistavením odběrové sanitky, která je 1. 12. vždy pouze v Liberci,“ doplnil Pavlát.
O mobilní tuto poradnu, která byla v Liberci zastoupena speciální sanitkou, ve které se mohl každý nechat bezplatně vyšetřit, je ve všech městech během roku zájem. Jen během letošního roku zrealizovali dobrovolníci 1400 testů a z nich bylo 14 HIV pozitivních, dalších sedm bylo pozitivních na syfilis.
„Snažíme se na testování přilákat především lidi, které jsou ve zvýšeném riziku. V současné době je sedmdesát procent HIV pozitivních ve skupině mužů a z toho sedmdesát procent jsou muži mající sex s muži. Prioritně se snažíme zaměřit na tyto skupiny,“ upozornil ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc. Dalšími rizikovými skupinami jsou uživatelé sex byznysu a uživatelé drog.
Počet nakažených touto nevyléčitelnou nemocí, kterou se poprvé podařilo diagnostikovat v roce 1981, stále stoupá. V Liberci máme 72 případů HIV pozitivních. V těchto číslech nejsme nejhorší v republice, ale také ani nejlepší. „Od roku 1981 zemřelo v České republice na toto onemocnění několik stovek lidí. Dneska už ale naštěstí víme o tomto viru daleko víc, než jsme věděli dříve,“ shrnul ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta a dodal: „Jak velké riziko to je, ukazuje také číslo, že celkem patnáct procent nových pacientů se podaří odhalit až ve stádiu AIDS. Z počtu nemocných AIDS, kterých bylo za těch nějakých 30 let v naší republice kolem 500, tak to jsou zhruba dvě třetiny, které byly objeveny až ve stavu AIDS. To jsou čísla, která pro nás nejsou optimální. Je proto potřeba upozorňovat na možnost testovat se.“
I kvůli velkému zájmu o testování letos dopravní podnik na akci vyčlenil tramvaj EVO 2 s největší kapacitou. „Problematika boje proti AIDS se musí neustále připomínat a musíme se mít neustále na pozoru. Jsem proto moc rád, že byl opět využit náš tramvajový provoz k propagaci,“ dodal ředitel dopravního podniku Ing. Luboš Wejnar.
Každoročně tuto akci své dceřiné společnosti podporuje Statutární město Liberec, jehož náměstek Tomáš Kysela se akce účastní. Ani letos nešetřil poděkováním pro dobrovolníky a všechny zúčastněné, kteří se o osvětu k tématu po celé odpoledne v Liberci starají.
Během čtvrteční osvětové kampaně se ve speciální sanitce nechalo vyšetřit 22 mužů a 19 žen.

Autor fotografií je p. Luboš Vrabec

DSC 1098 DSC 1099 DSC 1100 DSC 1102

<tm>