logo dpmlj

Překlad

18/17 Tisková zpráva - Tichá tramvaj

Znakový jazyk se přímo v tramvaji mají možnost naučit cestující městské dopravy v Liberci 

Liberec, dne 24. 9. 2018

Na liberecké tramvajové trati se opět rozjede Tichá tramvaj. Letos to bude speciálně přistavený tramvajový vůz, který se na několik hodin změní v pojízdnou učebnu znakového jazyka pro cestující městské dopravy na páteřní tramvajové lince, ale i širokou veřejnost, která má zájem porozumět osobám s poruchami sluchu. Akci připravil Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. ve spolupráci s libereckou pobočkou Tichého světa v rámci celorepublikového festivalu Týdne komunikace osob se sluchovým postižením.

Lektoři znakového jazyka a neslyšící dobrovolníci budou aktivně k dispozici cestujícím MHD ve středu 26. září 2018 na lince č. 2 z Dolního Hanychova do Lidových sadů a zpět v čase od 14 – 17 hodin. Tramvaj typu T3M bude výrazně označena polepy, které upozorní na její poslání a 14 hodin vyjede ze zastávky Fügnerova do Lidových sadů.

Cílem společné akce je upoutat pozornost veřejnosti ke světu osob se sluchovým postižením, přiblížit a propojit svět slyšících se světem neslyšících.  

„Bude se jednat o takový minikurz znakového jazyka pro snadnější komunikaci s neslyšícími cestujícími. Odměnou za snahu slyšících cestujících, naučit se aspoň slovíčko znakovým jazykem, budou výborné sušenky z Tiché cukrárny v Praze od neslyšících pekařů“, říká k akci Mgr. Petra Bobková, manažerka pobočky Tichého světa pro Liberecký kraj.

Akce bude probíhat v odpoledních hodinách, aby oslovila hlavně mladé lidi cestující ze škol nebo rodiny s dětmi. Dopravní podnik v této souvislosti kontaktoval také několik základních a středních škol, aby svým žákům umožnili výuku znakového jazyka třeba v rámci odpoledního vyučování. 

„Tato nevtíravá komunikace by měla upozornit na to, že mnohdy stačí opravdu jen velmi málo, abychom k sobě měli blíže - pouze cesta z jedné zastávky na druhou“, doplňuje důvod podpory takovýchto akcí dopravním podnikem Martina Poršová, tisková mluvčí.

Kontakt pro média: Bc. Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ a.s., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. +420 739 683 130